İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Haberler

ÇHC KİMYASALLAR HK.

  • 27.05.2012
Ülkemiz firmalarının, Çin Halk Cumhuriyetinde yerleşik firmalardan yaptıkları kimyasal ürünlerin ithalatında Pekin Ticaret Müşavirliğine, Şanghay Ticaret Ataşeliği ‘ne ve Ekonomi Bakanlığına son dönem zarfında artan sayıda şikayet başvurusu ulaşmış olup, bahse konu şikayetlerin (ağırlıklı olarak Tienjin limanı çıkışlı), Çinli firmalar tarafından gönderilen ürünlerin, sözleşme hükümlerine uymadığı ve genellikle konteynırlardan su veya benzeri madde ile farklı maddelerin çıktığı yönünde olduğu belirtilmektedir.
 
Anılan ticari işlemlerde firmalarımızın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla, Çinli firmalar ile bir sözleşme imzalanmasının, sözleşmenin onay işlemlerinin tamamlanmasının, sözleşmede ürün tanımının son derece açık ve net yapılmasının ve tahkim müessesine ilişkin sürecin tanımlanmasının yanı sıra, ürünün fabrika çıkışı ve son yükleme öncesinde mutlaka (gözetim firmaları aracılığıyla) gözetiminin yapılması ve ayrıca, ürünün ülkemiz gümrüklerinde millileştirilmesi sürecinde numuneler üzerinden test yapılması zorunluluk arz etmektedir.
 
Alınan numunelerin, sözleşmede belirtilen ürün dışında eksik, ayıplı veya farklı ürün olması durumunda, mutlaka raporlanarak, durumun hukuki kanallardan Çinli firmaya bildirilmesi ve gerekli hukuki sürecin başlatılması gerekmektedir.
 
Bu çerçevede, Pekin Ticaret Müşavirliğine intikal eden, Türk firmalarımıza yönelik taahhütlerini yerine getirmeyen, kimyasal alanında faaliyet gösteren 23 Çinli firmanın listesi, Çinli firmalar ile kurulacak ticari işlemlerde yararlanılmak üzere bilgi notu, sözleşme örneği, danışmanlık firmaları listesi, hukuk firmaları listesi ve Çinde yerleşik tercümanlar listesine aşağıdaki adresten ulaşılabilir.
 
http://www.musavirlikler.gov.tr/tumhaberler.cfm PageNum_rsHaberler=1&HaberTur=Haber&dil=TR&ulke=CHC
ÇHC KİMYASALLAR HK.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi