İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Haberler

ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDA SİGORTACILIK MEVZUATI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

  • 03.10.2015

 Günümüzde önde gelen sektörler arasında yer alan ve önemi her geçen gün daha iyi anlaşılan Sigortacılık Sektörüyle ilgili son gelişmeler hakkında bilgi almak ve bölgemizde yaşanan sorunları kendilerine iletmek üzere Odamız organizasyonunda Sigortacılık Sektörüne ait seminer düzenlenmiştir.

 

Düzenlenen seminere, TOBB Sigortacılık İcra Komite Başkanı Hüseyin Kasap, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Yardımcısı Nedret Çakırsoy, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, Sigortacılık Meslek Komite Başkanı İlker Altın, Genel Sekreter Sema Sandal, Sigorta Komitesi Sorumlusu Şerife Kurt ve sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz katıldı. Açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan; sektörün kurumsallaşmaması ve kendini yenileyememesi durumunda orta vade de sıkıntı yaşayacaklarına dikkat çekerek, işletmelerin en kısa zamanda daha profesyonel çalışma yöntemlerine geçmeleri gerektiğini aksi takdirde kurumsal firmalarla rekabet edememe sorunu yüzünden sıkıntı yaşayabileceklerini ifade etti. Konuşmada söz alan Sigortacılık Komite Başkanı İlker Altın da sektörde yaşadıkları sorunları 5 ana başlık altında toplayarak; 1-Tıpkı hekimlere yapıldığı gibi sigorta acenteleri için de yüksek limitli uygun primli poliçe ile sigorta şirketlerin poliçelerini kapsayan bir mesleki sorumluluk poliçesinin Hazine tarafından içerik olarak hazırlanıp şirketlere kesmeleri için zorunluluk getirilmesi, 2- Kamu ‘ya ait ihalelerde, iş bitirme belgesinin istenmemesi, istenecek ise bu belgenin teklif verme aşamasında acenteden değil teklif verdiği sigorta şirketinden istenmesi 3-Banka kredilerinde faiz oranının, sigorta onlardan olursa, değişmemesi 4-Sigorta şirketlerinin acente verme sayısına, il nüfusuna göre kota getirilmesi 5-Sigorta şirketlerinin keyfi komisyon düşürme uygulamalarının önüne geçilmesi konularını dile getirdi. Seminerde sektörle ilgili güncel verileri içeren sunumu yapan TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez konuşmasında, yaklaşık iki senedir görevde olduklarını sektörün sorunları yakından takip ederek tespit ettikleri gündem maddeleri üzerinde çalışarak sonuçlandırdıklarını bu maddeler arasında; -Acenteler Yönetmeliği, -Destek Hizmetleri Yönetmeliği, -Acente Şubeleri, -İş Paylaşımı, -Levha Kaydı Olmayan Aracılar Hakkında Suç Duyurusu, -SEGEM Teknik Personel Eğitimleri, -İşlem Ücreti-Taban Komisyon Oranları, -İcra Komitesi Tarafından Kurulacak Komisyonlar ’ın yer aldığını ifade etti. Seminer sonunda katılım sağlayan ve sigorta sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizle karşılıklı soru cevap şeklinde görüş alış verişi yapıldı. Yaklaşık 4 saat süren ve yoğun ilgi gören seminer sonunda sigorta sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz, çok faydalı bir bilgilendirme olduğunu ifade ettiler.

ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDA SİGORTACILIK MEVZUATI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi