Haberler


03

 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya ; “GENÇ VE DİNAMİK OLDUĞUNA İNANDIĞIM BİR MECLİS GRUBU OLUŞTU. TOPLUMUNDA BAKIŞI BU YÖNDE OLDUĞUNU GÖRÜYOR VE DUYUYORUM. DOLAYISIYLA HEPİMİZE ÇOK GÖREV DÜŞÜYOR. LÜTFEN ŞUNU UNUTMAYIN SİZİ BU GÖREVE KİMSE ATAMADI VE ZORLA YAPTIRILMADI MÜCADELE VE İSTEĞİNİZLE BU GÖREVLERE GELDİNİZ. DOLAYISIYLA KATILIMCI VE VERİMLİ OLMAYA ÇALIŞMALIYIZ.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu;
“ ÜYELERİMİZE HİZMET GÖREVİMİZİN İFASI ANCAK ÇANAKKALE’MİZİN EKONOMİK VE SOSYAL GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYACAK MARKA KENT YARATARAK MÜMKÜNDÜR. BUNU SAĞLAYABİLMEK İÇİN DE ÖNCELİKLE KENTİMİZDEKİ TÜM YEREL AKTÖRLERLE BİRLİKTE HAREKET ETMEMİZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı olağan Meclis toplantısı 2 Mayıs 2018 Çarşamba günü ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Vekili Hayrettin Çetinkaya; “Değerli Meclis Üyelerim, kıymetli, misafirler ve değerli medya mensupları hepinizi şahsım ve Başkanlık divanı adına selamlıyorum. Her ne kadar Meclis toplantısın katılmak görevimizde olsa göstermiş olduğunuz özveriye ve katılımlarınıza teşekkür ederim. Değerli fikirleriniz ile toplantının verimli geçmesini ülkem ve şehrim adına arzu etmekteyim.
Zaman hızla geçiyor, daha 15-20 gün önce seçim heyecanı bugün ise2. Meclis toplantısı. Meclis üyelerimizi ve Oda organlarına seçilen tüm arkadaşları kutluyor çalışmalarında başarılar dilerim. Beni de bu göreve layık gördükleri için teşekkür ederim.

“ÇANAKKALE’NİN SADECE BU COĞRAFYADA YAŞAYAN BİZLERİN DEĞİL BU TOPRAKLARDA YAŞAYAN HERKES İÇİN AYRI BİR DEĞERİ VE MANEVİ ANLAMI VAR. BİZLER BELİRLİ SÜRELER İÇİN GELDİĞİMİZ GÖREVLERİMİZİ BU BİLİNÇ VE ECDADIMIZDAN ALDIĞIMIZ ÇANAKKALE RUHU İLE YERİNE GETİRMEKLE MÜKELLEFİZ.”

Değerli Meclis üyelerim, her insan kendi ölçeğinde başarılı olmak için çalışır, kimine göre başarı maddiyat, kimine göre sanat, kimine göre ilim, kimine göre siyaset vb. değerleridir. Bunların hepsi de sonuçta topluma birer hizmettir. Burada bulunan arkadaşlar da ticaret ve sanayi ölçeği oluşturmuştur. Yani ekonominin içinde yer almaktadır.
Dünya da gelişmeler artık çok hızlı değişiyor. Kim ne derse desin ilim ve bilimin getirdiği teknoloji ortamını uyum sağlayan kurum ve kuruluşlar bulundukları konumda ilerliyor ya da lider oluyorlar. Bizler de yaptığımız ticaret ve sanayi çağa ayak uydurmak zorundayız. Yani kazanmak zorundayız. Ticaretin can suyu kardır, kar etmek durumundayız. Karnemizin notu kardır.
Hayat bir mücadele demektir. Hayatın zenginliği ve güzelliği çoktur onları görün ve değerlendirin faydalanın. Toplum içinde olmaya çalışalım, toplumun sorunlarını görüp ilgilenmek çare aramak, üretmek gerekir. Bunlar da sizlere birer zenginlik ve saygınlık kazandıracaktır. Kendimize güvenmeliyiz güven verici olmalıyız, herkese güven duymalıyız.

“CESUR OLALIM, RİSK ALALIM BEDEL ÖDERSEK İZLER KALICI OLUR. EVET KAZANMAK GÜZELDİR AMA KAZANDIĞIMIZDA DA KEYFİNİ YAŞAYALIM. BUDA BİR KÜLTÜRDÜR. KÜLTÜRLÜ OLMAYA DA AYNI ÖZENİ VE GAYRETİ GÖSTERELİM.”

Unutmayın ki mutluluk evde başlar, evimizle işimizi karıştırmayalım. Ailemize sevgi ve saygıyı eksik etmeyelim, çocuklarınızı ve çocukları sevin sevgi gösterin onlar birer gelecektir. Güzel hitap etmek konuşma bir yetenektir ama bu yeteneğin herkeste olması mümkün değildir. Hiç kimse kendini böyle sorgulamasın. Her meclis üyemizin kendine göre yetenekleri ve becerileri vardır. Herkesin mecliste konuşması fikir ve düşüncelerini belirtmesi arzumuzdur.
Bugün bu salonda ticaretlerinden feragat ederek sadece gönüllülük esasına göre bulunan Meclis üyelerimizin heyecanını daimi kılmak için sürekli yeni projeler üretmeli ve Meclisimizi aktif olarak çalıştırmalıyız. Meclis günlerinde üyelerimiz Odamıza gelirken Çanakkale için yeni bir şey üretmenin heyecanı ve isteği içerisinde olmalıdır. Bizler bu heyecanı yaratmak ve sürekli kılmak üzere bu makamlara geldik. Geleceğimiz olan çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras Meclis çatısı altında Çanakkale’miz için hayata geçireceğimiz sosyal ve ekonomik projeler olmalıdır. 
Bu düstur ile şahsım ve Meclis divanımız adına Çanakkale’mizin gelişimine katkı sağlayacak her türlü fikri burada tartışarak geliştirmeliyiz. Ben her Meslek Komitemizden yılda en az bir projeyi hayata geçirmesini rica ediyorum. Yönetim Kurulumuzun da bu konuda her türlü maddi ve manevi desteği vereceğine emimin.

Konuşmama burada son verirken hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyor, Mayıs ayı içerisinde başlayacak Ramazan’da tutulacak oruçların Allah tarafından kabul edilmesini diliyor, işlerinizde bereket ve hayırlı kazançlar dileyerek şimdi müsaadenizle Meclis gündemimize geçiyorum.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Mayıs ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu; Sayın Meclis Başkan Vekilim, Sayın Meclis Üyeleri, Kıymetli KOSGEB Müdürümüz Barış Bey, Değerli çalışma arkadaşlarım,

Meclis toplantılarımızın yeni dönemde tarihinin değişmesi ile birlikte bir hafta içinde ikinci toplantımızda yine birlikteyiz. Geçen haftaki konuşmamda da belirttiğim gibi demokratik bir ortamda geçirdiğimiz seçimler sonucunda bizlere bu görevi veren üyelerimize hizmet etmek için çalışmaya başladık. Asli görevimiz olan bu hizmetin ifası ancak Çanakkale’mizin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak marka kent yaratarak mümkündür. Bunu sağlayabilmek için de öncelikle kentimizdeki tüm yerel aktörlerle birlikte hareket etmemiz gerektiğine inanıyoruz. Sayın Meclis Üyeleri, ÇTSO Ailesi her geçen gün büyüyor. Nisan ayı içeresinde 54 üyemiz daha Odamıza kaydolurken 8 üyemiz kaydını sildirdi.

Nisan ayı içerisinde TOBB Nefes Kredisi için Odamızdan aktarılan 1.250.000 TL’nin 15 katı olan 18.750.000 TL, TOBB tarafından aktarılan kaynak ile de 7.200.000 TL olmak üzere toplamda 25.950.000 TL tutarında kredi hacmi yaratmış olduk. Anlaşmalı 4 bankanın müdürleri ile görüşerek ihtiyacı olan üyelerimizin kullanması konusunda daha yapıcı bir yaklaşım göstermelerini önemle vurguladık.

07 Nisan Cumartesi günü Odamız ve Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile İhracat Destekleri Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirdik. Bakanlığımızın bu konuda çok güzel destekleri, teşvikleri var. UR-GE Projesine katılan üyelerimiz meyvelerini görmeye başladılar. 07-08 Nisan tarihlerin de onların da İhracat Mevzuatı ve Operasyonel İhracat Bilgisi eğitimleri vardı. Üyelerimizin finansmana erişimini kolaylaştırmak, desteklerden azami ölçüde faydalanması için elimizden gelenin de fazlası için gayret gösteriyoruz. Gerekirse bu konuda kadromuzu da genişletmeyi düşünüyoruz. Bugün de KOSGEB Müdürümüz Barış Bey kurumlarının destekleri ile ilgili bilgi verecek bize.

Çanakkale’nin yerel yemeklerini unutturmamak ve yaşatmak için bir kültür mirası da olacağını düşündüğümüz “Çanakkale Sofrası” isimli yemek kitabımız Nisan ayı içerisinde yayınlandı.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE YAPTIĞIMIZ PROTOKOL ÇERÇEVESİNDE ÇANAKKALE MERKEZ VE FAALİYET ALANIMIZDAKİ İLÇELERDE BULUNAN RESMİ LİSELERİN 11. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN 01 MART 2018 TARİHİNDE BAŞLAYAN TROYA GEZİLERİ DEVAM EDİYOR. MERKEZDE YER ALAN 20 LİSEMİZDEN 1845 ÖĞRENCİMİZ VE İNANIN NEREDEYSE TAMAMI BU PROJEMİZ İLE HAYATINDA İLK KEZ TROYA ÖREN YERİNİ ZİYARET ETME İMKANI BULDU. 13 NİSAN CUMA GÜNÜNDEN İTİBAREN DE İLÇELERİMİZDEKİ ÖĞRENCİLERİMİZİN ZİYARET ETMESİNİ SAĞLIYORUZ.”

Amerika İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis ve beraberindeki heyet 25 Nisan günü Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. Osman Bey’in de katıldığı görüşmede iki Ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecek işbirliklerini görüştük.

25-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Çanakkale Valiliği himayelerinde ve ÇOMÜ ev sahipliğinde gerçekleştirilen 1.Proje Pazarı etkinliğine stant açarak katıldık. Etkinlik kapsamında 2018 Troya Yılı Özel Ödülü birinciliğini Proje Uzmanımız Gökhan Doğru kazandı. Kendisini bir kez daha tebrik ediyorum.

26-29 Nisan 2018 tarihleri arasında inşaat sektörüne yönelik olmak üzere toplamda 52 adayın katıldığı; Panel Kalıpçı, Betonarme Demirci, Duvarcı, Sıvacı, İnşaat Boyacısı, Ahşap Kalıpçı, Seramik Karo Kaplamacı ve İnşaat İşçisi sınavları düzenledik. En son yürürlüğe girenlerle birlikte Ulusal Meslek Standardı sayısı 782’ye ulaştı.

Disiplin Kurulu üyelerimiz başkanlarını seçtiler. Seyfi Berk Turan şehir dışında olduğu için katılamadığı seçimde 5 üyemiz oybirliği ile Serhat Soydan’ı Disiplin Kurulu Başkanı seçtiler, tebrik ediyor, hayırlı olsun diyorum.

30 Nisan 2018 Pazartesi günü Sayın Valimizi, Cumhuriyet Başsavcımızı, Boğaz ve Garnizon Komutanımızı ve Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. Yarın da kısmetse Yönetim Kurulu olarak TOBB Başkanı ve Çanakkale Milletvekillerimizi ziyaret için Ankara’ya gideceğiz. Milletvekillerimizi ÇASİAD ile birlikte ziyaret edeceğiz.

Üyemiz Agonya Fuarcılık tarafından bugün burada 1.Tarım Fuarı açılışı yapıldı. Fuarın da başarılı geçmesini yeni ufuklar açmasını ve sürdürülebilir olmasını temenni ediyorum. 15 Mayıs Salı günü Sayın Ahmet Şerif İzgören ÇTSO Söyleşileri kapsamında konuğumuz olacak. Katılımlarınızı bekliyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri, Ülkemiz gerek sınır ötesinde gerek yurt içinde haklı ve güçlü bir mücadele sürdürüyor. Ülkemize yönelik algı operasyonlarının ardı arkası kesilmiyor. Türkiye’nin gelişme ve büyüme hedeflerine ulaşması için bu durumda bizlere daha fazla iş düşüyor. Elele, hep birlikte “ben” değil “biz” olarak, kendimiz için değil kentimiz için daha çok çalışacağız, Çanakkale’mizi hak ettiği yere birlikte getireceğiz. Bu bağlamda sizlerden ve üyelerimizden gelecek her türlü projeye de açığız. Kamu yararı güden, Çanakkale’ye kazandırmak için planlanan her projenin destekçisi, takipçisi ve sahibiyiz. Sözlerime son verirken iki hafta sonra başlayacak olan Ramazan ayınızı kutluyor, hayırlı işler dileyerek sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Yönetim Kurulu adına yapılan konuşmanın ardından Çanakkale KOSGEB Müdürü Barış Alural’ın KOBİGEL Gelişim Destek Programı ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Müdür Alural bundan böyle açıklanan her destek programıyla ilgili olarak ÇTSO işbirliğinde bilgilendirme toplantıları yapacaklarını ifade etti.

Meclis Üyesi Armağan Aydeğer’in Çanakkale Turizm Tanıtım A.Ş. (ÇATTAŞ) ile ilgili sunumunun ardından, Meclis divanının önerisi ile Meclis üyeleri tarafından konunun daha aktif bir şekilde yürütülmesi amacıyla Komisyon kurulmasına karar verildi.

Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Ramazan Tahsin Uysal tarafından 2018 Nisan ayı mizanı ile ilgili raporun okunarak, 2018 Nisan ayı mizanının tetkik onayı yapıldı.

Azami Fiyat tarifelerinin görüşülüp onaylanmasının ardından gündeme gelebilecek diğer konuların görüşülmesiyle Meclis oturumu sona erdi.

Okunma Sayısı: 1105
resim