Haberler


05

 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay; “TÜRKİYE, ÇOK ÖNEMLİ BİR SEÇİMİ, YÜZDE 87.5 KATILIM ORANIYLA, DEMOKRATİK OLGUNLUK İÇİNDE TAMAMLADI. 12. CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, SEÇİMLERİ KAZANIP, YENİ YÖNETİM SİSTEMİNİN İLK CUMHURBAŞKANI OLARAK BÜYÜK BİR SORUMLULUK ÜSTLENDİ. MECLİS’TE DE CUMHUR İTTİFAKI ÇOĞUNLUĞU SAĞLADI. SEÇMEN TERCİHLERİ TÜRKİYE’DE FARKLI RENKLERİN ORTAK BİR ÜLKÜYLE GELECEK HEDEFLERİNE YÜRÜMESİ MESAJINI NET OLARAK ORTAYA KOYMUŞTUR. BUGÜN ARTIK YAPILMASI GEREKEN TÜRKİYE’NİN BÜYÜK HEDEFLERİ İÇİN HEP BİRLİKTE BÜYÜK ADIMLAR ATILMASININ ÖNÜNÜ AÇMAKTIR.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy; “ÜLKEMİZ TARİHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR SEÇİMİN ARDINDAN TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ. HER ŞEYDEN ÖNCE YÜKSEK KATILIMLI BİR SEÇİM GEÇİRDİK, DEMOKRASİMİZ ADINA SEVİNDİRİCİ BİR DURUM. HER ZAMAN DEDİĞİMİZ GİBİ ODA OLARAK ÇİZGİMİZ ÜLKEMİZİN KAZANMASINDAN YANADIR. CUMHUR İTTİFAKINI TEBRİK EDİYOR, YENİ YÖNETİM SİSTEMİMİZİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan Meclis toplantısı 4 Temmuz 2018 Çarşamba günü ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Meclisimizin değerli üyeleri, Kıymetli misafirler, Sevgili medya mensupları, Hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum. Sözlerime, ülkemizin son günlerde başına gelen iki üzücü konu ile başlamak istiyorum.
Ülkemizin bekası için bir sınır ötesi operasyon daha başlatan ordumuz, geride kalan iki haftada şehitler verdi. Ülkesi için canlarını feda eden gencecik çocuklarımıza Allah’tan rahmet, milletimize sabır diliyorum. Ayrıca, geride kalan üç haftada yüreklerimizi yakan bir vahşet, minik yavrularımızı hedef aldı. İnsanlıktan nasibini almamış caniler, Eylül ve Leyla bebeği katletti. Biliyoruz ki, vatanı korumak çocuklardan başlar. Yavrularımıza asayişten, fırsat eşitliğine kadar her alanda adil ve güvenli bir ülke bırakmak hepimizin boynunun borcu.
Bu iki masum yavrumuza da Allah’tan rahmet ve ailelerine başsağlığı diliyorum.

“CUMHURİYETİN 100. YILINDA TÜRKİYE’NİN GERÇEKTEN DÜNYADA HAK ETTİĞİ YERİ ALABİLMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN DEMOKRATİK STANDARTLARIMIZI YÜKSELTMEKTEN EKONOMİDE BÜYÜK REFORMLARA GİRİŞMEYE KADAR DEVASA ADIMLARI BİR DUYGUDAŞLIK TESİS EDEREK BİRLİKTE ATMAK ZORUNDAYIZ.”

Bu vesileyle yeniden seçilen Cumhurbaşkanımızı ve Mecliste temsil hakkı kazanan siyasi partilerimizi tebrik ediyor, seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Kıymetli üyeler,
Bugün aramızda çok değerli bir misafirimiz var. Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı ve strateji uzmanı Sayın Can Fuat Gürlesel bizimle. Kendisi 10 gün önce, danışmanı olduğu İstanbul Sanayi Odası Meclisi’nde sanayicilere derinlikli bir ekonomi analizi yaptı. Bugün yaşadığımız dalgalanmaları anlamak, önümüzdeki fırsat ve riskleri görmek ve küresel ekonomideki kamplaşmaları analiz etmek için Sayın Gürlesel’in vereceği bilgilerin çok aydınlatıcı olacağına eminim. Bu nedenle zamanı daha verimli kullanmak adına, kısaca birkaç tespitte bulunup gündeme geçmek istiyorum.

“ÜLKEMİZİN NE YAZIK DIŞ TİCARET AÇIĞI, CARİ AÇIK VE BÜTÇE AÇIĞI GİBİ SORUNLARI VAR. YANİ DÜNYA ÜLKELERİYLE REKABETTE ÇOK UZUN SÜREDİR ATTIĞIMIZDAN DAHA FAZLA GOL YİYORUZ. BU ZAAF, BİZİ DÖNEM DÖNEM BİRBİRİNİ BESLEYEN ENFLASYON-DÖVİZ-FAİZ SARMALINA SOKUYOR. BU DURUM, ON YILLARDIR DEVAM EDEN, SİYASETTEN NİSPETEN BAĞIMSIZ BİR YAPISAL SORUN VE BİR ÜLKE MESELESİ.”

Bugün artık önümüzde yeni bir siyasi istikrar dönemi var. Ben Türkiye’nin yüksek potansiyeline ve başarı hikayesi yazma kabiliyetine daima inandım. Bugün de yeni sistemde oluşturulacak yeni ekonomi yönetiminin, iş alemi ile iyi bir iletişim kuracağına ve ülkenin büyüme hikayesini üretim ekonomisi üzerine inşa edeceğine inancım tam. Yeni sistemin ülkemize tekrar hayırlı olmasını temenni ediyor ve müsaadenizle gündeme geçiyorum.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Temmuz ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy; “Sayın Meclis Başkanım, Değerli Konuğumuz Sayın Dr. Can Fuat Bey, Kıymetli Meclis Üyeleri, Sevgili basın mensupları, Şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına hepinizi sevgiyle selamlıyorum, hoş geldiniz.

Haziran ayı içerisinde Odamıza 41 üyemiz daha katılırken 10 üyemiz kaydını sildirdi ve bugün itibariyle üye sayımız 7106 oldu. Tüm üyelerimize hayırlı işler, bol kazançlar diliyor ve kısaca faaliyetlerimiz hakkında bilgi vermek istiyorum.

06 Haziran günü Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan, İl ve ilçe yönetimleri ile birlikte Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. Kendileri ile güncel ekonomik ve siyası konuları görüştük. Siyasi görüşü ne olursa olsun Çanakkale’yi temsil eden tüm siyasi aktörlerden 17 plaka Çanakkale olarak birlikte hareket etmelerini istedik. İş dünyasının iktidar kadar ana muhalefetin de desteği ile Çanakkale için tek yürek çalışmalarını arzu ettiğimizi ilettik.

OYAK Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Çanakkale Şube Müdürü Ersin Sert Yönetim Kurulumuzu ziyaret etti. Finans kuruluşlarının iş dünyasına yaklaşımı ile ilgili sıkıntıları kendisine ilettik.

06 Haziran akşamı hep birlikte yoğun bir katılım ile Çanakkale iftar yemeğimizde buluştuk. Allah inşallah seneye de nasip eder.

07 Haziran’da Çanakkale Küçük Sanayi Sitesi’nin iftar yemeğine Başkanımız ile birlikte katıldık. Vekillerimiz Bülent Turan ve Muharrem Erkek Bey de oradaydı.

11 Haziran günü Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, İl ve İlçe Yönetim Başkanları ile birlikte Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. Sayın Turan; Çanakkale’nin limanları ile iddialı olduklarını ifade ederek, Küçükkuyu-Midilli Seferlerinin başlamasının ardından, Büyükhusunaltı Kruvaziyer liman çalışmalarının devam ettiğini , dalış turizminin ön plana çıkarılması için de yeni projeleri olduğunu, Boğaz’da 60 ‘dan fazla olan batıkların ülke ve Çanakkale turizmine kazandırılacağını ifade etti.

Aynı gün OSB Bitişiğinde bulunan arazide Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yurdunun temel atma törenine katıldık. Endüstriyel otomasyon teknolojileri bölümünün de olacağı lisede ayrıca 1 adet uzay ve teknoloji merkezi ile 5 adet laboratuvar olacağını öğrendik. Çanakkale’mize hayırlı olsun diyor, İÇDAŞ ailesine de teşekkür ediyoruz.

Sayın Meclis Üyeleri, biliyorsunuz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen İmar Barışı Düzenlemesi ile 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız ve ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması sağlanacak. 19 Haziran günü Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile bu konuda bir bilgilendirme toplantısı düzenledik. Yoğun katılım oldu. 08 Haziran’da başlayan müracaatlar 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Buradan da tekrar hatırlatmak istiyorum.

20 Haziran günü Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın düzenlediği toplantıya meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte katıldık. Yine Çanakkale’miz için talep ve önerilerimizi aktardık. Özellikle yabancılara konut satışı ile ilgili Çanakkale’ye de diğer illerdeki koşulların sağlanması gerektiğini vurguladık. Sayın Kılıçdaroğlu’nun İlimizi ziyareti sebebi ile düzenlenen toplantıya da katılmış ve muhalefet liderine de aynı konuyu aktarmıştık. İktidar ve muhalefet hepsi görüşmelerimizde bize hak verdiler ve desteklediklerini beyan ettiler. İnşallah bu konuda çok yakında müjdeli haberi paylaşacağımıza inanıyorum.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan Odamızı ziyaret etti. Kendisi ile coğrafi işaret ile korunma altına alınması gereken ürünlerimiz hakkında görüştük.

21 Haziran günü Milliyetçi Hareket Partisi Çanakkale 1. Sıra Milletvekili adayı Evren Yalçın, Merkez İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler.

Aynı gün, DENTUR Avrasya Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ali Kaymaz, Başkan Yardımcısı Ramazan Hizarcı, Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Yazıcı ve Genel Müdür Ünsal Savaş Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. Kendileri ile Küçükkuyu - Midilli seferleri hakkında görüştük, başlaması için verdiğimiz desteklerden dolayı teşekkür ettiler. Bölge ekonomisine, turizmine önemli katkı sağlayacak olan seferlerin sürdürülebilir olmasını arzu ediyoruz. Tüm tur programlarının Çanakkale odaklı, konaklamalı ve planlanan seferlerin Çanakkale'ye en fazla katkı sağlayacak şekilde düzenlenmesi yönünde talebimizi yineledik. 
Sayın Meclis Üyeleri, eğitim konusunda pozitif ayrımcılığımız devam ediyor. Çünkü eğitimin en güçlü silah olduğuna inanıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Odamızın ortak olarak yer aldığı “Meslek Liseleri Boyut Değiştiriyor” projesi ile Odamızın iştirakçi olarak yer aldığı ve Proje Uzmanımız Gökhan Bey tarafından hazırlanmasına destek verilen Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun “Hükümlülerin Mesleki Eğitimlerinin Geliştirilmesi ve Meslek Sahibi Olmalarının Desteklenmesi” projeleri başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı.
Ayrıca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü işbirliğinde yürütülmekte olan “Gezici Kütüphane” aracına çocuk kitabı bağışında bulunduk.
Sigorta acente temsilcisi üyelerimiz ile TOBB Sigorta Acenteleri İl Delege Seçimleri öncesinde değerlendirme yapmak üzere bir araya geldik. 05 Temmuz 2018 Perşembe günü TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi İle Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Seçimlerini Odamızda gerçekleştireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun diyoruz. 
27 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Üyeleri ve personel ile birlikte ailelerimizin de katılımı ile biraya geldik. Güzel bir gece oldu, motivasyon oldu. KOBİ’lerimizin KOSGEB destek ve hizmetlerinden yararlanmalarını kolaylaştırmak amacı ile Odamızda KOSGEB temsilciliği kurmak için karar aldık ve müracaatta bulunduk.

2018 Eylül ayında KOSGEB destekli İtalya’ya düzenlenecek Teknopark ve Bilim Parkı Yurt Dışı İş gezisini üyelerimize duyurduk, talep halinde organizasyon yapacağız. Değerli arkadaşlar, konuğumuz var sözü fazla uzatmak istemiyorum ama üzücü birkaç olaya da değinmeden geçemeyeceğim.

Çan Terzialan'da yaşanan selden zarar gören üyelerimize, esnafımıza, çiftçimize büyük geçmiş olsun diyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Can kaybı olmaması en büyük tesellimizdir.
Dün Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası’na yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, olayda hayatını kaybeden Başkan Yardımcısı Hasan Ersoy’a Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı, Başkan Devrim Aksoy’a da acil şifalar diliyorum. Ve son günlerde maalesef yine gündemimize oturan ve ağzımıza bile almak istemediğimiz insanlık dışı olaylarla ilgili acilen gereğinin yapılmasını istiyoruz. Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyor, Yönetim Kurulumuz adına hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.” diyerek Meclis konuşmasını tamamladı.
Yönetim Kurulu adına yapılan konuşmanın ardından Meclis Başkanı Osman Okyay’ın davetlisi olarak Meclis toplantısına katılan Dr. Can Fuat Gürsel tarafından; “Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Gelişmeler ve Beklentiler” adlı sunum yapıldı. Sunumda, Dünya Ekonomisinin yılın ikinci yarısındaki beklentiler, Dünya sanayinde üretimin yönü, gelişen ülkeler, ABD Merkez Bankası para politikası, Avrupa Birliğinde gelişmeler, enerji ihraç eden ülkelerin beklentileri, ABD’nin izole ve koruma politikaları ile Türkiye Ekonomisi için değerlendirmeler ve beklentiler hakkında bilgi verildi.

Hesapları İnceleme Komisyonu Raporu Şerif Mutlu tarafından okunarak onayı yapıldı.

Azami Fiyat tarifelerinin görüşülüp onaylanmasının ardından gündeme gelebilecek diğer konuların görüşülmesiyle Meclis oturumu sona erdi.

Okunma Sayısı: 1109
resim