Haberler


17

 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın seyahat acentacılığı, tur operatörlüğü ve yolcu taşımacılığı sektörlerinde faaliyet gösteren 15 no’lu Meslek Grubu temsilcileri, 15 Ağustos 2018 Çarşamba günü Truva Opet Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve 15 No’lu Meslek Komite üyesi Turgay Kılıç, Komite Başkanı İlhami Gezici, Meclis Üyesi ve Meslek Komite temsilcileri Ahmet Çelik, Erdinç Bezgen, Komite temsilcileri, Hayri Kaya, Ramazan Altuntaş ile sektör temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda sektörde yaşanan güncel sorunlar ve çözüm önerileri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, 15 No’lu Meslek komitesinin çalışmaları hakkında yürütülmekte olan faaliyetlerinden bahsederek katılımcılara bilgi verdi. Özellikle Troia Yılı ve Midilli Seferleri girişimlerinin Odamıza bağlı Meslek Komitelerinin girişimleriyle bugünkü konuma geldiğine değinen Kılıç, Komite olarak, Turizm Fuarlarına (EMITT, Travel Turkey) aktif olarak katılım sağlanarak ilin tanıtımına katkı sağlandığını belirtti.

“SEKTÖRDE YAŞANAN REKABETİN SEKTÖRE ZARAR VERMEYECEK ŞEKİLDE GELİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR”

Sektördeki birlik ve beraberliğin arttırılması yönünde ortak projeler üretmeyi hedeflediklerini ifade eden Kılıç, otobüs firmalarının İstanbul Mahmutbey gişelerinden, karşı taraf Ataşehir’e geçişlerde yeni yapılan 3. Köprü’yü kullanmaya zorunlu tutulduğunu ve bunda ekstra mali bir yük getirdiğini ve zarar gördüklerini belirtti. 15 No’lu Meslek Komite ’sinin, Meslek Grubu üyelerine kapısının her zaman açık olduğunu ve her türlü sorunları dinlemeye hazır olduğunu yineleyerek, katılım sağlayan sektör temsilcilerine teşekkür etti. 
15 No’lu Meslek Komite Başkanı İlhami Gezen, turizm faaliyetlerinin taşımacılık sektörüyle iç içe olduğunu ve işbirliği halinde olması gerektiğini söyleyerek, Troia Yılı ve başlayan Midilli Seferleri’nin önemine ve bölgeye sağladığı ekonomik faydalara değindi.

Meclis Üyesi Ahmet Çelik, Meslek komitelerinin ÇTSO çatısı altında kulis yaratma konusunda aktif olarak rol oynadığında, Troia Yılı çalışmaları gibi çok iyi sonuçlar elde edilebileceğini yineledi. Troia Antik Kenti’ne gelen ziyaretçi sayısının geçen yılın ilk 6 ayına oranlar iki kat arttığını belirten Çelik, ayrıca Dünya’da birçok yeri ziyaret ettiklerini ve bizim otobüs firmalarımızın gerek verilen hizmet, gerekse teknolojik donanım olarak ileri bir düzeyde olduğunu söyledi. 
Çanakkale’nin, beş yıl içinde yapılacak olan köprü ve Midilli Seferleri ile beraber çok önemli bir yere gelebileceğini belirten Çelik, ayrıca Midilli Seferleri’nin amacının adaya her gün yapılan 7-8 charter sefer neticesinde gelen Avrupalı turist potansiyelini Çanakkale’ye çekmek olduğunu vurguladı. Gelibolu Maratonu, Çanakkale Bisiklet Turu ve Yüzme Yarışması gibi etkinliklerin bölgede yarattığı turistik hareketliğe ve bilinirliğe de değinen Çelik bu çalışmalarda destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Katılım sağlayan Meslek Grubu temsilcileri Odanın üyelerine gösterdiği yakınlıktan duydukları memnuniyeti belirterek düzenlenen organizasyon için teşekkür ettiler.

Okunma Sayısı: 723
resim