Haberler

ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

  • 04.10.2018
  • canakkaletso

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya; “BÜYÜYEN KAYNAK SIKINTISI İLE NAKİT AKIM SORUNLARININ DA ARTTIĞI BİR DÖNEMDEYİZ. BULAŞICI HASTALIK GİBİ AŞIRI BORÇLU İŞKOLLARINDAN DİĞERLERİNE DOĞRU YAYILIYOR. ÖNCELİKLE DÖVİZ KURU VE MALİYET KÖKENLİ ENFLASYON BASKILARINI GERİLETMEYE ÇALIŞMAK ÇABASI, BU SORUNLARI HEM AĞIRLAŞTIRIYOR VE HEM DE GÜVENSİZLİĞİ BESLİYOR.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy; “ÜYELERİMİZE BİRAZ OLSUN KATKI SAĞLAMAK İÇİN ODAMIZ BÜTÇESİNDEN AYRILAN VE TOBB TARAFINDAN YARATILAN KAYNAK İLE KOBİ DESTEK PROJESİNİ BAŞLATTIK. DAHA FAZLA SAYIDA ÜYEMİZİN YARARLANMASI İÇİN ÜST LİMİTİ 50.000 TL OLARAK BELİRLEDİK. YARATILAN 5.267.500 TL KAYNAK,  AYLIK % 1,85 FAİZ İLE KREDİ OLARAK KULLANDIRILMAYA BAŞLANDI. İNŞALLAH ÜYELERİMİZE NEFES OLUR, HAYIRLI OLUR.  BANKALARA DA ADİL VE YAPICI OLMALARI KONUSUNDA HASSASİYETİMİZİ İLETTİK.

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ekim 2018 ayı olağan Meclis toplantısı 03 Ekim 2018 Çarşamba günü ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya; “Meclisimizin Değerli Üyeleri, Kıymetli misafirlerimiz, Sevgili Basın Mensupları hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum.

Ülkemizde yaşanan ekonomik daralmanın olumsuz etkilerinin bir an önce ortadan kalkması, iş dünyasının rahat bir nefes alması temennilerim ile Ekim ayı toplantımıza hoş geldiniz diyorum

Büyüyen kaynak sıkıntısı ile nakit akım sorunlarının da arttığı bir dönemdeyiz. Bulaşıcı hastalık gibi aşırı borçlu işkollarından diğerlerine doğru yayılıyor. Öncelikle döviz kuru ve maliyet kökenli enflasyon baskılarını geriletmeye çalışmak çabası, bu sorunları hem ağırlaştırıyor ve hem de güvensizliği besliyor.

 

DÖVİZİN VE FAİZLERİN ANİ YÜKSELİŞİ VE DEVALÜASYON ÜLKEMİZDE İLK KEZ YAŞANMIYOR VE MUHTEMELEN SON DA OLMAYACAKTIR. BİREYLERİN VE FİRMALARIMIZIN BUNDAN BÖYLE BİRAZ DAHA VERİMLİLİK VE TASARRUF ÜZERİNE GEREKİRSE KÜÇÜLME ÜZERİNE ÇALIŞMALARI  GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

 

Mevcut durumu iyi analiz ederek , tasarruf tedbirlerimizi alarak ve en önemlisi moralimizi yüksek tutarak en kısa zamanda bu durumu atlatacağımıza inanıyorum.

 

Ekonomimizde oluşan bu daralmayı üretimi destekleyerek aşma çabalarını da sonuna kadar destekliyoruz. Yerli ve Milli üretimde son dönemde yaşanan yatırımlar sonucunda elde edilen teknolojik gelişmeler sadece ekonomimize değil ulusal güvenliğimizin gelişmesine de katkı vermesi memnuniyet vericidir. Ancak finansal istikrar olmadan da üretim hayatında istikrardan bahsedemeyiz. Sanayici önünü görmeli, güven bunalımına girmemelidir.

 

Ülkemizde bankacılık sektörü, üretimde yatırımların önünü açması için uzun vadeli finans kaynakları yaratmak zorundadır. Üretimde büyük projeler uzun süreli yatırımlar gerektirir. Bu yatırımlarda sermayenin dönüş sürelerinin 15 yılı bulduğu göz önüne alındığında bankalarımızın kısa ve orta vadeli krediler vermesi nedeniyle birçok yabancı yatırımcı yönünü yurt dışına çevirmek zorunda kalmaktadır. Bu durumun giderilmesi için Hükümetimiz tarafından gerekli çalışmaların başlatılması en büyük temennimizdir. Bankalarımızın adil olmayan fırsatçı yaklaşımlarını tasvip etmediğimi de belirtmek isterim.

 

Sayın Meclis Üyeleri,

Evimizde ve işyerimizde yapacağımız tasarruf tedbirlerini kalıcı hale getirmeli ve buna göre yaşamasını öğrenmeliyiz. İyi yaşamanın lüks yaşamak olmadığını gelecek nesillerimize anlatmalı, yaşanan olumsuzluklardan ders çıkartmalarını sağlamalı hatta belki biraz da zorlamalıyız.

95’inci yılını 29 Ekim 2018 tarihinde coşkuyla kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramını kanıyla ve canıyla ödeyerek bizlere hediye eden aziz şehitlerimiz başta olmak üzere ulu önde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha huzurlarınızda minnet ve şükranla anıyorum.”

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Ekim ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy;  “Sayın Meclis Üyeleri, Değerli Basın Mensupları, Kıymetli misafirlerimiz; Sayın Türkay Kısa ve Sayın Uğur Çetin Sigorta sektörünün kıymetli temsilcileri yılın son çeyreğine girerken Ekim ayı Meclis toplantımızda yine birlikteyiz. Hoş geldiniz.

 

HEPİMİZ BİLİYORUZ, DAHA DOĞRUSU BİZZAT YAŞIYORUZ Kİ ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ. EKONOMİMİZ VE  PİYASALAR DAHA DUYARLI VE DİKKATLİ OLMAMIZ GEREKTİRİYOR. 

 

Bu ortamda üyelerimize biraz olsun katkı sağlamak için Odamız bütçesinden ayrılan ve TOBB tarafından yaratılan kaynak ile KOBİ Destek Projesini başlattık. Daha fazla sayıda üyemizin yararlanması için üst limiti 50.000 TL olarak belirledik. Yaratılan 5.267.500 TL kaynak,  aylık % 1,85 faiz ile kredi olarak kullandırılmaya başlandı. İnşallah üyelerimize nefes olur, hayırlı olur.  Bankalara da adil ve yapıcı olmaları konusunda hassasiyetimizi ilettik.

 

Yeni eğitim öğretim yılı başladı. Tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilere başarılı bir yıl olmasını diliyoruz. En önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğuna inanarak Odamızın eğitim konusunda destekleri devam ediyor. TOBB Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi yatılı öğrencilerinin servis giderlerini birkaç ay daha karşılama kararı aldık. Burslarla ilgili Kasım ayı toplantısında sizlere bilgi vereceğiz. Ayrıca TOBB işbirliği ile faaliyet alanımız içerisindeki 800 öğrenciye kışlık bot yardımı gerçekleştireceğiz.

 

Yeni dönemin ilk Komite Başkanları ile toplantımızı bugün gerçekleştirdik.

 

12 Eylül günü ; Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve Yönetimi, Yönetim Kurulumuzu ziyaret etti.

 

17 Eylül’de Ahilik Haftası açılışını gerçekleştirdik. Ahilik Kültürünü ne kadar iyi yaşatabilirsek, birlik ve beraberliğimize ne kadar sahip çıkabilirsek, zorlukları aşmamız da o kadar kolay olacaktır diye düşünüyorum. 

 

Yönetim Kurulumuza ziyaretler devam ediyor. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Çanakkale Şube Müdürü Alparslan Sürücü ve  Çanakkale Müftüsü Arif Gökçe ziyaret ettiler.

 

Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Herry Sudradjat, Ekonomi İşleri Müsteşarı Toary Worang ile birlikte Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. Endonezya Cumhuriyeti Türkiye için ticari anlamda hedef ülkeler arasında yer alıyor ve Ticaret Bakanlığı tarafından 20 puan ilave destek sağlanacak bir Ülke. Oradaki fuarlara katılım konusunda üyelerimizi bilgilendireceğiz.

 

Biga TSO Başkanı Şadan Bey ve Yönetim Kurulu da bizleri ziyaret ederek 05 Ekim’de açılışı yapılacak olan Biga Fuarına davet ettiler. Sizlere de duyurusunu yapmış olalım.

 

 Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız  Murat Aydoğdu,  Kanada Büyükelçisinin katılımı ile düzenlenen yemekli toplantıya Odamızı temsilen katıldı.

 

Çanakkale Esnaf Odaları Birliği, Çanakkale Belediye Başkanlığı ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ortak toplantısını  Odamız ev sahipliğinde gerçekleştirdik.

 

TOBB Meybem A.Ş. işbirliğinde Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik sınavlarının ikincisini de  tamamladık.

 

TOBB öncülüğünde yürütülmekte olan “Kız Kardeşim Projesi” Çanakkale’de Kadın Girişimcilerle buluştu ve eğitim tırında kadının toplumdaki konumunun güçlenmesi amacıyla, kişisel finansal kaynaklarını doğru yönetme, girişimcilik farkındalığının arttırılmasına destek  olacak eğitimler verildi.

 

81 İl’de Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde yapılacak olan Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat Eğitimlerine Çanakkale’den başlandı ve 01-02 Ekim tarihlerinde  10.00-18.00 saatleri arasında 2 tam gün olarak ücretsiz düzenlenen eğitime üyelerimiz yoğun ilgi gösterdiler, oldukça  memnun kaldılar.

Sayın Meclis Üyeleri, biliyorsunuz yaz döneminde ÇTSO söyleşilerine ara vermiştik. 06 Ekim Cumartesi günü Serdar Kuzuloğlu ile devam ediyoruz. Sizleri aileleriniz, çalışanlarınız ile birlikte bekliyoruz.

 

Üye durumumuz ile de kısaca bilgi vereyim. Eylül ayında 35 üyemiz aramıza katıldı, 6 üyemiz kaydını sildirdi. Bugün itibariyle 7177 üyemiz var ve hepsine hayırlı işler, bereketli kazançlar diliyoruz.

 

Üyelerimizin Odamızdaki işlerini kolaylaştırmak için fiziki koşullarımızı iyileştiriyoruz,  bilgisayar alt yapımızı güçlendiriyoruz ve  dışarıdan sağlanacak her türlü hizmeti almaya gayret ediyoruz.

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tutulan, kişiye özel nüfus ve yerleşim yeri bilgilerine güncel ve güvenli bir şekilde 7/ 24 online erişmesine imkan sağlayan bir sistem olan KPS’ye de TOBB aracılığı ile erişmek için müracaatta bulunduk. Bu suretle  Odamızca yürütülen iş ve işlemlerde, nüfus müdürlüklerinden veya vatandaşlarımızdan yerleşim yeri ve diğer adres belgesi (ikametgah ) ile nüfus kayıt örneği istenmeyecek, bu belgeler, ilgili kuruluş tarafından doğrudan KPS’den elde edilecektir.

 

Bugün misafirlerimiz var ve çok değerli sunumlarını gerçekleştirecekler. Sözlerime son verirken 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı şimdiden kutluyor ve bizlere Cumhuriyetimizi armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları  olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve rahmet ile anıyorum.” dedi.

 

Yönetim Kurulu adına yapılan konuşmanın ardından,   Coface Sigorta A.Ş. yetkilisi Uğur Çetin tarafından “Alacak Sigortası”, TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Merkezi Danışmanı Dr. Türkay Kısa tarafından ÇTSO’nun 2018-2021 dönemini kapsayan 4 yıllık Stratejik Plan sunumları yapıldı.

 

Hesapları İnceleme Komisyonu Raporu Şakir Kutluay tarafından okunarak onayı yapıldı.

 

Azami Fiyat tarifesinin görüşülüp onaylanmasının ardından gündeme gelebilecek diğer konularda söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri bugün saat 12:00’den beri buradayız. Aşağı yukarı bütün hafta aynı şeyi yaşıyoruz. Bunu da severek ve isteyerek yapıyoruz. Neticede bu işe gönüllü olarak aday olduk. Huzur hakkından vazgeçtik. Bizim eylem planımızda da var; Çanakkale sevdalıları, Çanakkale ticaretinin sevdalıları iş aleminin dertlerine deva bulma veya paylaşmak bu amaçlarla buradayız, işimizden, eşimizden, ailemizden fedakarlık yaparak buradayız, bundan da mutluyuz. Mutluyuz ama bizim morale ihtiyacımız var, şu kriz anında üyemizin morale ihtiyacı var. Bugün 21 komitemizin 15 tanesinin Başkanıyla yaklaşık bir buçuk saat toplantı yaptık. Onun için Meclis’e de ben on, on beş dakika geç katılmak zorunda kaldım, bunun için özür dilerim Sayın Başkan. Bunları yaparken krizden çıkmış veya birbirimizi motive etmek için birçok görüşme ve ortak akıl toplantısı yaparken tabiî ki dedikoduyla hareket edecek halimiz yok. Bu dedikodulara da cevap vermediğimiz sürece çünkü benim telefonum günde otuz defa çalıyorsa bunun artık yirmi beş tanesi Oda ile ilgili çalmaya başladı. Bundan asla şikayetçi değilim ama bazı şeylere basının önünde cevap vermek istiyorum.  Sadece bir basın, basın demeye bile dilim varmıyor. Çünkü diğer basına hakaret olur diye düşünüyorum. Sadece bir gazeteci veya bir gazetenin temsilcisi buradaki konuşmaları cımbızla alarak konuşmaların arasındaki kelimeleri cımbızla alarak, saptırarak şehirde sağlamaya çalıştığımız birlik, beraberlik ve uyum arasını bozmaya çalışmıştır ve bunu ısrarla devam ettiriyor. İsmini vermeyeceğim meşhur etmek istemiyorum . Bir çok arkadaşım ismini ver diyor haftalık bir gazete ama ismini vermeyeceğim meşhur etmek istemiyorum. Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Hiçbir olumlu haberimizi yayınlamazken yalan ve yanlış haber yayınlayarak Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Onun gücü buna yetmez, önce kendi önünü süpürmesi gerekir. Çanakkale’nin güçlü basına ihtiyacı var. Sayın basın mensubu bunları lütfen ağzımdan çıktığı gibi harfi harfine yazın. Çanakkale her şeyin en güzeline layık, Çanakkale’nin güçlü basına ihtiyacı var. Çanakkale’nin doğruları yazan, gelişmesine yardımcı olacak güçlü basına ihtiyacı var. Biz bugüne kadar beş yıldır ben bu Yönetimdeyim tehdit ile iş yapmadık, yapmayacağız da. O yolla giderse Allah yardımcısı olsun çünkü her ortamda bunu konuşacağım, yalan yazıyor, yanlış yazıyor.  Geçen ay birçoğumuz buradaydık yaşadığımız ve konuştuğumuz ile okuduğumuz aynı şey değil. Ya muhabirine ders verecek, ya da kendisi katılacak veya yazmayacak. Bunları özellikle vurgulamanızı istiyorum sayın basın. Her bir Yönetim Kurulu Üyesi, Meclis Üyesi, Komite Başkanı özveriyle çalışıyor. Hepsine teşekkür ediyorum. Nefes kredisini neden 24’ünde yayınlamışız eleştirilerden bir tanesi bu. 24 Eylül’den önce bazı Odalar müsaade etmiş. 24 Eylül’e kadar bazı imtiyazlı arkadaşlarımıza biz bunu kullandırtmışız. Böyle bir şeyin ispatı mümkün değil çünkü böyle bir şey yok. Biz 200.000 TL olan üst limiti 50.000 TL’na  düşürdük ki  mümkün olduğu kadar fazla üyemiz bundan faydalansın diye. TOBB bu limitimizi  bankalara ve Kredi Garanti Fonuna yanlışlıkla 100.000 TL olarak bildirmiş ve tekrar genel müdürlüklere, genel müdürlüklerden buradaki şubelere gelecek talimatları bekledik ve gelir gelmez uygulamaya koyduk. 

 

Bir başka uyarım da yine üyemiz olan bankalarımıza. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın söylemleriyle banka şube yöneticilerimizin uyguladıkları taban tabana zıt. Bu hafta bir şey demeyeceğim, bu ay bir şey demeyeceğim ama bir dahaki ay banka ismiyle, şahıs ismiyle bunları ifşa edeceğim. TOBB nezdinde sosyal medyaya bunları ifşa edeceğim. Şu anda % 24 ile  para alıp, % 40 ile para satıyorlar. Bırakın para satmayı borcunu ödemek isteyen adama, daire satıp borcunu ödeyecek adama engel oluyorlar.”

ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
ÇTSO MECLİSİ EKİM AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ