Haberler


08

 % 53'Ü ORMAN OLAN VE ORMAN ÜRÜNLERİ SANAYİİNDE ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ BİR PAYA SAHİP OLAN ÇANAKKALE'MİZİN ORMANLARI ARTIK SERTİFİKALI OLACAK.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Bölgesi ormanları için Çanakkale Bölge Müdürlüğü'nün FSC sertifikası bulunmadığından dolayı sektörde faaliyet gösteren üyelerimizin ihracatlarının sekteye uğradığını, bu mağduriyetin giderilmesi için Oda olarak girişimde bulunduklarını belirterek : " Söz konusu belgelendirme sistemi bir zincir olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizde hali hazırda Bolu, Muğla, Kastamonu, Zonguldak, Bursa, İstanbul Bölge Müdürlükleri'ne bağlı 29 işletme müdürlüğünde toplam 2,4 milyon hektar orman alanı Orman Yönetim Konseyi (FSC) programına göre sertifikalandırılmıştır. Ancak % 53'ü orman olan Çanakkale'de ne yazık ki ormanlarımız bu belgeye sahip değil.


Orman belgelendirme işleminin asıl amacı, ormanlarımızın ekolojik, ekonomik ve sosyal olarak yani sürdürülebilir olarak işletilmesi, ormanlarımızın bozulmasına ve yok olmasına yönelik endişelerin ortadan kaldırılmasıdır.


Çanakkale Bölgesi ormanları diğer bölgelerimizden azımsanmayacak kadar öneme sahiptir ve bu belge olmazsa olmaz bir belgedir. Bu konuda yaptığımız girişim sonuç verdi ve konunun 2019 yılı Yatırım Programına alındığı müjdesini Çanakkale Milletvekilimiz ve AK Parti Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan'dan aldık. Kendisine ve desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz Orhan Tavlı'ya sektörümüz ve Odamız adına şükranlarımızı arz ediyoruz" dedi.

Okunma Sayısı: 449
resim