Haberler


11

 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay; “TÜRKİYE’DE 2018 YILI, SEÇİMLERİN ARDINDAN YAŞANAN SPEKÜLATİF KUR ATAĞININ DA ETKİSİYLE HEM BÜYÜMENİN YAVAŞLADIĞI HEM DE ENFLASYON VE FAİZLERİN ARTIŞ GÖSTERDİĞİ BİR YIL OLDU. ÜÇ AY SÜREN BİR TÜRBÜLANSIN ARDINDAN, ALINAN ÖNLEMLER ETKİSİNİ GÖSTERDİ VE EKONOMİDE BİR DENGELENME SAĞLANDI.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “ODAMIZIN GİRİŞİMLERİ İLE İLAN EDİLEN 2018 TROYA YILI’NI, YIL BİTTİ DİYE BIRAKMAYACAĞIZ. ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI OLARAK, HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ İLİMİZİ VE DEĞERLERİMİZİ TANITMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ocak 2019 ayı olağan Meclis toplantısı 9 Aralık 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay “Meclisimizin değerli üyeleri, Kıymetli misafirler, Sevgili medya mensupları, Hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum.
Sözlerime başlamadan önce, 2019 yılının ülkemize ve tüm insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini diliyorum. Evet; hayat takvimlerimizden bir yaprak daha koptu. Belki pek çoğumuz için yaşadığımız en iyi yıl değildi 2018 ancak bizlere bir kez daha çalışmanın, üretmenin ve mücadelenin önemini hatırlatması açısından çok değerli bir yıl oldu. Biliyorum ki 2019 da hiç kolay bir yıl olmayacak.

Yalnız şundan da eminim: Bizler önümüze çıkan engelleri aşacak güçte ve kararlılıkta bir milletiz. Ve hep birlikte, el ele vererek bir kez daha zorlukların üstesinden gelmeyi başaracağız inşallah.

Kıymetli dostlar,

Türkiye’de 2018 yılı, seçimlerin ardından yaşanan spekülatif kur atağının da etkisiyle hem büyümenin yavaşladığı hem de enflasyon ve faizlerin artış gösterdiği bir yıl oldu. Üç ay süren bir türbülansın ardından, alınan önlemler etkisini gösterdi ve ekonomide bir dengelenme sağlandı. Önümüzdeki dönemde uygulanacak sıkı para ve maliye politikalarına paralel olarak büyümenin bir süre daha yavaş seyretmesini, cari açığın azalmasını ve bunu takiben enflasyon ve faizlerde bir miktar düşüş yaşanmasını beklemek makul görünüyor.
FED’in ve Merkez Bankası’nın para politikası yaklaşımları da 2019’daki en kritik konulardan olacak. Özel sektörün 2019’daki dış borç ödemelerinin sağlıklı bir şekilde yapabilmesini de bir diğer önemli madde olarak görmekteyiz. 2019 yılında ithalatın zayıf seyredeceğini; döviz kurlarının sağladığı rekabet avantajı ve Avrupa ekonomilerindeki büyümenin ihracatı desteklemesiyle net ihracatın büyümeye katkısının artacağını söyleyebiliriz.
Cari açıktaki daralma eğiliminin de ihracat ve turizm gelirlerinin performansına bağlı olarak devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye, genç nüfusu ve dinamik yapısıyla her zaman fırsatların çıkacağı bir ülke...Krizlere çabuk reaksiyon verebilen, hızlı toparlanabilen bir ekonomiye sahibiz.

“PETROLÜ, DOĞAL KAYNAKLARI YETERLİ OLMAYAN VE TASARRUFLARI BÜYÜME İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYAN BİR EKONOMİ OLARAK EN FAZLA GÜVENE İHTİYACIMIZ VAR. GÜVEN OLMADAN BOLLUK, BEREKET OLMAZ. BOLLUĞU YARATACAK OLAN DA İŞ ADAMLARININ GELECEĞE GÜVENLE BAKACAĞI, YATIRIM YAPACAĞI, YENİ FABRİKALAR AÇACAĞI, İSTİHDAM OLUŞTURACAĞI; YABANCI YATIRIMCININ ENDİŞE DUYMAKSIZIN BU ÜLKEYE SERMAYE AKIŞI SAĞLAYACAĞI ORTAMIN SAĞLANMASIDIR.”

Burada siyaset kurumuna büyük görev düşüyor, alınan önlemlerin kararlılıkla ve taviz verilmeksizin uygulanması gerekiyor. Uygulanacağından da en ufak bir şüphemiz bulunmuyor.

Değerli dostlar,

Türkiye İstatistik Kurumu 2015 ve 2017 yılları arasındaki döneme ait İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla verilerini önceki gün açıkladı. Bu verilere göre milli gelirden İstanbul yüzde 31.2, Ankara yüzde 9 ve İzmir yüzde 6.2 pay alıyor. Çanakkale ise, Türkiye ortalamasına yakın bir refah seviyesiyle ne uzuyor ne kısalıyor. 2015’te kişi başına GSYH Türkiye ortalaması 29 bin 899 Türk Lirası iken Çanakkale’nin rakamı 29 bin 236 liraydı. 2017’de Türkiye ortalaması 38 bin 680 liraya yükselirken, Çanakkale’miz de 38 bin 292 liraya ulaştı. 
Oysa özellikle İstanbul’un rant obezitesiyle büyümesi, tek başına ülke ekonomisinin neredeyse 3’te 1’i haline gelmesi sürdürülebilir ve sağlıklı bir durum değil. Çanakkale, yeni boğaz geçişi projesi sayesinde daha ulaşılabilir hale gelmesiyle birlikte GSYH içindeki payını yükselterek bu tabloyu dengeleyen şehirlerden biri olabilir.

“AKILLI ŞEHİR FELSEFESİ IŞIĞINDA GELECEĞİNİ PLANLAYARAK İSTANBUL’UN YANI BAŞINDA VE ULAŞIM AKSINDA BULUNMASININ KARŞILIĞINI ALABİLİR. DOĞRUSU, ÇANAKKALE’NİN AKILLI BÜYÜME STRATEJİSİYLE BİR ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELMEYE İHTİYACI VAR. 31 MART’TA YAPILACAK YEREL SEÇİMLERDE, YEREL YÖNETİMLERE TALİP OLAN PARTİ VE ADAYLARIN, SADECE TEMEL GÖREVLERİ ARASINDA BULUNAN BELEDİYE HİZMETLERİNE DAİR PROJELER DEĞİL, GELECEĞE YÖNELİK BİR VİZYON DA ORTAYA KOYMALARI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.”

Elbette ki sokaklarımız temizlenecek...Elbette ki daha çok yeşil alan oluşturulacak ve çevreye hak ettiği önem verilecek...Bu ve benzerleri zaten olmazsa olmaz türünden hizmetler. Açıkçası biz, tüm adaylardan Çanakkale’yi gelecekte nasıl çekim merkezi haline getireceklerini duymak istiyoruz. Ülke tarihini değiştiren bu cesur, bu gururlu kentin, kendi tarihinin nasıl ve ne zaman değişeceğine dair projeler sunmalarını bekliyoruz. Bu vesileyle tüm partilerimize ve tüm adaylara başarılar diliyorum. Saygıyı ön planda tutan, karşılıklı hoşgörüyü bünyesinde barındıran adil ve huzurlu bir seçim olmasını temenni ediyorum.

Kıymetli dostlar,

Geçtiğimiz günlerde hem ülkemiz, hem kentimiz, hem de temsilcisi olduğum Kale Grubu adına gurur verici bir olaya tanıklık ettik. Baykar Makina tarafından tasarlanan, Deniz Kuvvetlerimize ait, Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Çanakkale Havalimanı’ndan havalanarak bölgemizdeki ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Aklıma, insansız hava araçları projesinin başladığı 2000’lerin başları geldi.

2005 yılında, Grubumuzun kurucusu ve onursal başkanı, rahmetli büyüğümüz İbrahim Bodur Bey’in, “Milli projelerin fizibilitesi olmaz” sözüyle, Kale-Baykar şirketinin kuruluşunu gerçekleştirmiştik. Baykar, 10 senelik Kale Baykar ortaklığı sırasında, çıktığı bu yolda hızla büyüdü ve gelişti. Bayraktar TB2 SİHA’nın Çanakkale’den gerçekleşen ilk uçuşu, şehrimiz, ülkemiz ve milletimiz için gurur kaynağı oldu. Bu yolculukta bir katkımız olduysa ne mutlu bizlere. Ne mutlu rahmetli İbrahim Bodur Bey gibi “Önce ben” yerine her zaman “Önce ülkem” diyebilen işadamlarımıza. Ve ne mutlu bu başarıya imza atan Bayraktar Ailesi’ne... Yolları açık olsun. Şimdi izninizle gündeme geçmek istiyorum.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Ocak ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Meclis Başkanım, Değerli Arkadaşlar, Kıymetli basın mensupları, 2019 yılının ilk Meclis toplantısında tüm Meclis üyelerimizi sevgi ve saygı ile selamlarken yeni yılın işlerimize bereket, hepimize sağlık ve huzur getirmesi temennilerimi bir kez daha yinelemek istiyorum.

Sayın Meclis Üyeleri ,

Bugün aramızda Trakya ABİGEM A.Ş. Genel Müdürü Fatih Yaldız Bey bulunuyor. Hoş geldiniz Fatih Bey. Trakya ABİGEM A.Ş. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği önderliğinde kobilere destek olmak amacıyla kurulmuş ve Odamızında beş bin türk lirasıyla ortak olduğu bir şirket. Birazdan Fatih Bey size sunum yapacak ve hayata geçirmek üzere oldukları iki güzel çalışmadan bahsedecek.

Odamızın girişimleri ile ilan edilen 2018 Troya Yılı’nı, yıl bitti diye bırakmayacağız. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, her zaman olduğu gibi İlimizi ve değerlerimizi tanıtmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda çalışmalarımız ilk meyvelerini verdi ve Troya Müzesi hızlandırılarak hizmete açıldı. Müze ve Ören yeri 531.530 ziyaretle tüm zamanların en yüksek ziyaretçi rekoruna ulaştı. Geçen Meclis’ten önce Troya Müzesi’ne Meclis Üyelerimiz ile ziyaret etmiştik. Sadece müze ziyareti 2 saati geçti. Yani Ören yeri ile birlikte bu gezi yaklaşık 4 saati bulur. Bununla birlikte 7 köyün rehabilitasyonu ve Sayın Valimizin talimatı ile açılan Karanlıkliman- Kumkale sahil yolu bu sayının artmasına destek olacaktır. Ayrıca yine Sayın Valimizin girişimleriyle iyileştirme çalışmaları devam eden Bayramiç Kazdağı Akçay yolunda bölge turizmine katkı sağlayacaktır. Dağ turizmi, doğa turizmi olabilir. Bütün bunlar yeter mi? Yetmez, aynı sinerji ve hizmet anlayışıyla devam etmemiz gerekiyor. Olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi Meclis Başkanımız bahsetti Çanakkale’mizi daha ulaşılabilir bir kent haline getirirsek ticaretimiz çabuk olumlu etkilenir. Ulaşılabilir bir kent tabi 2023 yılıydı, 2022 yılına alındı köprünün açılışı ama 2022 yılına kadarda İstanbul seferlerimizi istiyoruz. Geçen hafta Havalimanı Müdürümüz ziyaret etti, çok aktif bir insan. Bu lobicilikte biran önce en azından Mart ayından sonra lobicilik yapılması gerektiğini çünkü şuanda olursa düşük yolcu olacağı için Mart ayında planlanıyormuş hatlar. Marttan sonra onun lobi çalışmalarına devam edelim diyorum arkadaşlar hep birlikte.

Troya Yılı ile ilgili 19 Ocak’tı bugün Bülent Turan Bey aradı Sayın Bakanımız Numan Kurtuluş Bey’de katılmak istiyor 20 Ocak’a alabilir miyiz? dedi. 20 Ocak’ta “Troya Hazineleri –Asırlık Hasret” Belgeselinin Çanakkale Galasını Odamız ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz. Hepiniz davetlisiniz, davetiyelerimiz önümüzdeki hafta dağıtılmaya başlanacak. Bu ev sahipliği Çanakkale için, Çanakkale’nin tanıtımı için, Odamız için önemli.

“EZİNE GIDA OSB BÖLGEMİZDE YENİ BAŞARI HİKÂYELERİ YAZMAK İÇİN HEPİMİZ İÇİN YENİ BİR SAYFA”

Yine proje sahibi olarak çalışmalarını başlattığımız Ezine Gıda İhtisas OSB’ye gerçek anlamda yatırımcılar gelmesi için çalışıyoruz ve tanıtımına daha önem vereceğiz. Proje ihalesi bitti, bundan sonraki aşama alt yapı ihalesi. Geçen hafta Ankara seyahatimizde ziyaret ettiğimiz AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan beyden Ezine Gıda İhtisas OSB altyapı ihalesinin Şubat sonuna kalmadan yapılacağının müjdesini aldık. Alt yapı ihalesi yapıldıktan sonrada arsa ortalama maliyetlerinin ortaya çıkacağı, ortaya çıktıktan sonrada artık inşallah satışa geçeceğiz. Çanakkale için gerçekten çok önemli bir proje. Bugün Ezine Gıda İhtisas OSB Müdürü Çağrı bey ziyarete geldiler. Şuan da talep neredeyse dolmuş. Tabi bunlar ön talep, Çanakkale’nin ekonomisi için gerçekten doksan tane daha irili ufaklı kuruluş. Gerçekten faydalı olacağına inanıyorum.

16-20 Şubat 2019 tarihlerinde UR-GE Projesi kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan ve Bakanlık tarafından bütçesi onaylanan Dubai İş Gezisi ile ilgili Aralık ayında bir ön görüşme gerçekleştirildi. Dubai Başkonsolosluğunda Ticaret Ataşemiz ile ikili görüşmelerini organize ettiler ve programın aksamadan ilerlemesi için bilgi alışverişinde bulundular. Bir grup 16-20 Şubat arasında Dubai ziyaretimiz olacak. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ile İl Genç Girişimciler Kurulu seçimlerinin 27 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirileceğini bildirdi. Adaylık başvurusu için üyelerimize duyurusunu yaptık. En son 25.12.2014 tarihinde yapılmış olan Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Seçimlerini 27.02.2019 tarihinde gerçekleştireceğiz. Bizden sonraki nesli, bayanların iş aleminde daha aktif olmaları için bir yol bu. Onun için tanıdığımız kişileri teşvik etmeli ve gerçekten Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’na ve Çanakkale’ye yakışır Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulu’nu oluşturmamız gerekiyor ve bu bağlamda hepimize görev düşüyor arkadaşlar. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. 20 Aralık tarihinde Başkan Yardımcımız Fahrettin Bey ile birlikte TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettik. Sağolsun Rifat Başkan bizi çok iyi karşıladı. Yaklaşık bir buçuk saat Çanakkale ile ilgili sohbet imkanı bulduk. İlimiz sorunlarını ve çözüm önerilerimizi kendilerine sunduk. Rifat bey hepinize selamlarını iletmemi istedi, üzerimde kalmasın. 21 Aralık’ta Mektebim Eğitim Kurumları ile üyelerimiz ve çalışanlarımıza yönelik indirim protokolü imzaladık.

“BANKALARIN KAÇ PERSONELİ TÜKETİCİ KREDİSİ KAÇ PERSONELİ ÜRETİCİ KREDİSİ VERMEK İÇİN ÇALIŞIYOR?”

Yaklaşık Ağustos ayından itibaren her konuşmamda değindiğim bankacılara yine değinmeden edemeyeceğim. Yine Tekirdağ Oda Başkanımız Cengiz beyin ev sahipliğinde 24 Aralık tarihinde Tekirdağ’da banka üst düzey yöneticileri ve civar Oda ve Borsa üyelerinin katıldığı toplantıya katıldık biz de. Burada çok enteresan bir, iki iş adamımız yani dört beş tane Genel Müdür, iki üç tanede Genel Müdür Yardımcısı vardı. Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank Genel Müdür seviyesi ile katıldılar. Bir iki tane iş adamı arkadaşımız Çanakkaleli değil kalkıp bankalara teşekkür ettiler çok enteresan. Yani bir sıfırdan büyük olumlu bir görüşme oldu. En azından Çanakkale için şunları dile getirme fırsatı buldum, bankalara genel eleştirim şu oldu, bankaların Genel Müdürlerine, Genel Müdür Yardımcılarına; başında bulunduğunuz bankaların, istihdam ettiğiniz personelin kaç tanesi üretim için para vermeye veya fonlamaya çalışıyor, kaç tanesi tüketim için fonlamaya çalışıyor? Bunun revize edilmesi gerektiğini, içinde bulunduğumuz bu sıkıntı veya bu kaosun sebebini üretmeden tüketmek olduğunu, Çanakkale de gerçekten üreten insanların da olduğunu, üretmek isteyen insanların da olduğunu, Çanakkale’ye daha farklı gözle bakmaları gerektiğini ifade etme fırsatı buldum. Sorunu olan arkadaşlarımızın Genel Müdürlerle, Genel Müdür Yardımcılarıyla görüşme imkanlarını sağladık ve birçoğu da çözülmüş. Oradan döndükten sonra Şube Yöneticileri çağırıp çözmüş. Tabi bunların daha yaygın olması gerekiyor ama dediğim gibi bir sıfırdan büyük.

25 Aralık’ta Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 yılında uygulanacak asgari ücreti belirledi. Her ne kadar iş dünyasının yükü arttıysa da oybirliği ile tespit edilmesi bizim için değerlidir, hayırlı olmasını diliyorum. Yani asgari ücrete baktığımız zaman çalışanın gerçekten o parayla nasıl geçinilir diye büyük bir uzmanlık. Ama yine Konsey toplantılarında da görüştüğümüz asgari ücret iş verenin cebinden üç bin altı lira çıkıyor. Çalışanın cebine iki bin yirmi lira giriyor. Asgari ücret üzerinden vergi yükünün azaltılması 25-26 Aralık 2018 tarihlerinde TOBB’da katıldığım Konsey toplantısında da gündeme geldi. En azından asgari ücretten vergi yükü azalırsa işveren zaten veriyor en azından para piyasaya gider ve ekonomiye canlılık gelir.

Biraz önce de söyledim 25-26 Aralık 2018 tarihlerinde TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısına katıldım. Sorunlarımız en üst düzeyde Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın huzurunda tartışıldı, tartışılan konular başında yine bankacılık sistemindeki sıkıntılar, asgari ücretteki vergi yükü, ayrıca Konseyde ulusal bir konu haline gelen ekmek zammı da tartışıldı. Evet fırıncı arkadaşlarım eski bir un üreticisi olarak yaptığınız işle ilgili bilgi sahibiyim ve şunu açık açık ifade etmek istiyorum haklısınız. Neticede bizim verdiğimiz tarife, azami fiyat tarifesi yani rekabetin ucu açık isteyen daha ucuz satabilir. Ama gerçekten mevcut fiyatın maliyeti kurtarmadığını düşünüyorum ben şahsen. Yönetmelik değişti eskiden Yönetim Kurulu’ndan geçiriyorduk Meclis onaylıyordu. Yine üyelerimizin talebi ile bugün Yönetim Kurulu’ndan geçirdik, Bakanlık görüşü almamız gerekiyor. Bugün itibariyle Bakanlık yazımızı yazıyoruz fırıncı arkadaşlar. Dediğim gibi bu azami fiyat tarifesi satabilen fırıncı arkadaşımız bunu bir liradan satar ama maliyeti kurtarmayan da kapatmak zorunda kalacak böyle giderse bunun da farkındayız. Bu konu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor bunu da bilmenizi isterim. Geçtiğimiz günlerde Enflasyonla Mücadele Programına desteğimizin devam ettiğini açıkladım. Bizler her zaman elini taşın altına ilk koyan insanlarız.

Pazartesi günü Sayın Bülent Turan Bey’den müjdeli bir haber daha aldık. Çanakkale’mizin % 53’ü orman arkadaşlar. Çok büyük tesisler olmadığı için ormana dayalı sanayi özellikle Çan’da Kale Seramik Fabrikası’ndan dolayı fazlasıyla seksen yüze yakın firma var. Avrupa’ya orman ürünleri ihraç etmeye kalktığımız zaman FSC denilen bir belge isteniyor. Bu belge şu Avrupalı diyorki sen bunu bana satıyorsun ama bu ürünün yerine sen ağaç dikiyor musun? Ormanların sürekliliğini sağlayabiliyor musun? Üyelerimizden bu talep geldi Orman Genel Müdürlüğü ile yaklaşık 3 aydır mücadele içerisindeyiz 29 tane Bölge Müdürlüğü var Türkiye’de sadece yedi tanesinde vardı. Çanakkale’mizin bir kısmına bu belgeyi aldırma müjdesini Çanakkale Milletvekilimiz ve AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan’dan aldık. Kendisine ve desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz Orhan Tavlı’ya sektörümüz ve Odamız adına şükranlarımızı arz ediyorum. Çünkü Çanakkale’de gerçekten ihtiyaç vardı.

08 Ocak tarihinde AVM’deki üyelerimizle bir araya geldik. Sayın Meclis Üyeleri, birçok sorunları var fikir alışverişinde bulunduk. Bu konu ile ilgili bugün Yönetim Kurulu Üyemiz Semih Toprak beyin söz alacağına inanıyorum. Gerçekten AVM’de haksız bir rekabet var. AVM Yönetiminde ben yaptım oldu mantığı var. Bu konuda Belediyemize de görev düştüğüne inanıyorum. Buradan Belediyemizi esnafa sahip çıkmaya çağırıyorum.

Sayın Meclis Üyeleri birçok sorunlar var fikir alışverişinde bulunduk. Dolu dolu bir yılı geride bıraktık. 2018 yılında toplam 541 üyemiz aramıza katılırken 191 üyemiz kaydını sildirdi. Son Meclis toplantımızdan bu yana ise 23 üyemiz ÇTSO ailesine katıldı, 30 üyemiz de terkin oldu. Bugün itibariyle üye sayımız 7214.

Personelimizin çalışma koşullarını iyileştirme adına hizmet verdiğimiz ofisi yeni bir alana taşıdık ve bu hafta başından itibaren arkadaşlarımız orada hizmet veriyor. Umarım beğenmişsinizdir Özgür ve Deniz beye teşekkür ediyorum. Çok emekleri oldu.

Eski ofisimizi de belki Çanakkale’de birlik beraberliğe örnek olur diye Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’ne tahsis ettik. Artık onlar da yeni bir bina yapmayacaklar, bu tasarladıkları parayla da Organize Sanayi’nin altyapısını veya üyelerine hizmeti düşünecekler. Birlik beraberlik zaten kalite getirir. Geçmiş yıllardaki projelerimizden birtanesi de ticaret sitesiydi. Çanakkale’deki otopark sorununa çözüm olacağı, Çanakkale’nin gerçekten kiralık depo veya iş yeri sorununa çözüm olacağına inandığımız ticaret sitesi. Biz ticaret sitesi diyoruz Küçük Sanayi Sitesi olabilir. Küçük Sanayi Sitesi, biz ve Organize Sanayi Bölgesi bu konuyla ilgili geçen hafta toplam prensiple anlaştık. En azından benim söylediğim şuydu; kimin yaptığı önemli değil. Neticede bunu bizim üyelerimizde kullanacak, Küçük Sanayi üyesi de, OSB üyesi de kullanacak ama birlikte olalım, bürokratın veya seçilmişlerin önüne birlikte çıkalım biran evvel düşük vasıflı mera arazisi yaklaşık altı yüz seksen dönümlük mera arazisini alalım ve Çanakkale tacirini, tüccarını bu siteyle kavuşturalım, onunda fitilini ateşledik. 2019 yılının da bereketi ile yaşanmasını, hepimize hayırlı kazançlar getirmesini, Ülkemizde ve tüm Dünyada insanlık hakim olmasını diliyorum.” dedi.

Yönetim Kurulu adına yapılan konuşmanın ardından Trakya ABİGEM A.Ş. Genel Müdürü Fatih Yaldız’ın İhracat ve E-Ticaret konularından Trakya Kalkınma Ajansı destekleriyle hayata geçirdikleri yazılım hakkında bilgi verdi.

Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2018 Kasım ayı mizanı ile ilgili raporunun Batuhan Eyit tarafından okunması ve onayının ardından, azami fiyat tarife talepleri görüşüldü.

Gündeme gelecek konularda söz alan Yönetim Kurulu Üyesi Semih Toprak; “Merhabalar Değerli Meclis Üyelerimiz , Başkanımın bugün konuşmasında bahsettiği gibi 17 no.lu Komite Üyelerimizin benden bir ricası olmuştu. Bu AVM’deki şartların biraz gözden geçirilmesini istiyorlar. Ben de orada işletme sahibiyim Başkanımız sağolsun bizi ağırladı dün, biraz dertlerimizi dinledi başını ağrıttık. Genel olarak ben size bir özet geçeyim. En başta bildiğiniz gibi kurdan kaynaklanan bir kira problemi var. 2,86 ile girdik üç buçuk sene önce şuan da beş kırk küsur, yüzde yüzden fazlaya denk geliyor. Diyeceksiniz ki iki seksen, beş altmış oluyor ama biz birde euro bazında da zam gördük. Yani euro bazında da yüzde ona yakın zam yedik. Oda dolayısıyla yüzde yirmiye yakın yani yüzde yüz yirmiye yakın bir rakama tekabül ediyor. Bu üç buçuk sene de olan bir olay yani çok hızlı bir artış hiç kimse ön görmüyor değil mi yani? Üyeler eziliyorlar kira şartlarının altında. Başka bir sıkıntı da; kiralanabilir alanların sürekli çoğalması, ortak alanların sürekli kiraya verilmesi. Ortak alan için biz bir bedel ödüyoruz. Ortak bedelden bu kiralanabilir alanların ortak alandaki son eklenen alanların düşüyor olması lazım, düşmüyorlar. Bu yeni yerlerin açılması şunu da getiriyor. Mesela ben kendimden örnek vereyim, kendi işletmemden on altı tane funportta işletme yeri var. On altı taneden yedi tanesi dönerci oldu. Yani bir sektörel bazlı dağılma yapmıyorlar, özen göstermiyorlar. Bu da insanları tabi yoruyor, rekabeti arttırıyor. Bir başka konu bir etkinlik yapılmıyor yani AVM’nin görevi bir etkinlik yapmak, müşteriyi çekmek. O etkinlikler alınıyor, etkinlik adı altında paralar toplanıyor ortak gider adı altında yapılan bir şey yok. Üyelerimiz gerçekten mağdur, 17 no.lu Komite’de özellikle ben onların sıkıntısını dile getirdim. Genel olarak bir şey var ve bunlar kafalarına göre, kendi isteklerine göre ortak alanları sürekli kiralayıp, bölüp, parçalayıp yeni yerler katıyorlar. Bu da dediğim gibi sektörel bazlı dağılımı çok etkiliyor. Onların sıkıntıları bunlar. Bir şey daha söyleyeyim otoparkta eskiden güvenlik vardı, şimdi güvenliği de kaldırdılar. Herhalde ekonomik tedbir amaçlı kaldırdılar. Çünkü güvenlik zafiyeti ortaya çıktı. En azından LPGli araçların girmemesi gerekiyor, kontrol eden yok. Hani bizim dediler sesimiz olur musun? Dedim ben sizin sayenizde varım o yüzden Meclis’e taşırım, seve seve söylerim. Çünkü açık söylemek gerekirse ben de mağdurum. O yüzden Başkanımıza da dinlediği için teşekkür ederiz, dile getirdiği için, bizim de sesimiz olduğu için teşekkür ederiz.” diyerek Burada 17 AVM ‘de yaşanan sorunları dile getirdi.

Sigorta Meslek Komite üyesi Orçun Oktay tarafından 18 no’lu Meslek Komitesinin 2018 yılında yaptığı faaliyetler ve 2019 yılında sigortacılık sektöründe yapılması planlanan çalışmaların söylenmesi ile Ocak ayı Meclis toplantısı tamamalandı.

Okunma Sayısı: 475
resim