Haberler


11

 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay; “İŞ DÜNYASI OLARAK TEMEL BEKLENTİMİZ, TARTIŞMALARIN YASAL ÇERÇEVEDE SONUÇLANDIRILMASI VE BİR AN EVVEL ANA GÜNDEM KONUMUZ OLMASI GEREKEN EKONOMİYE ODAKLANILMASIDIR.”

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Selçuk Semizoğlu; DEMOKRASİNİN TEMEL DİNAMİKLERİNDEN BİRİ OLAN YEREL SEÇİMLERİ GERİDE BIRAKTIK. SEÇİM ÖNCESİ DE VURGULADIĞIMIZ GİBİ;  DAHA DOĞRUSU GERİDE BIRAKMAK, ARTIK ÖNÜMÜZE BAKMAK İSTİYORUZ. HEPİMİZ BİR VATANDAŞ OLARAK SAĞDUYU İLE GÖREVİMİZİ YAPTIK VE SANDIK BAŞINA GİTTİK, HALKIN ÖZGÜR İRADESİ İLE ÇIKAN SONUÇLARA DA SAYGI GÖSTEREREK SEÇİM ATMOSFERİNDEN ÇIKMAMIZ, HIZLA İŞİMİZE GÜCÜMÜZE DÖNMEMİZ GEREKİYOR.”

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Nisan 2019 ayı olağan Meclis toplantısı 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Meclisimizin değerli üyeleri, Kıymetli misafirler, Sevgili medya mensupları, Hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum.

 

Sözlerime, 31 Mart seçimlerini kazanan Çanakkale Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan başta olmak üzere seçilen tüm başkanları, meclis azalarını ve muhtarları tebrik ederek başlamak istiyorum. Seçilen Başkanlarımızın, Çanakkale tarihinin bu kritik dönemecinde gerçekten hayati sorumlulukları olduğunu hatırlatmak ve bu şehri birlik ve beraberlik içinde hak ettiği parlak geleceğe taşımanın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.

 

Kıymetli üyelerimiz,

Ülkemiz, gündemi uzun süredir işgal eden bir seçim sürecini geride bıraktı ama seçimle ilgili tartışmaları henüz kapatamadık. İş dünyası olarak temel beklentimiz, tartışmaların yasal çerçevede sonuçlandırılması ve bir an evvel ana gündem konumuz olması gereken ekonomiye odaklanılmasıdır. Çünkü ülke olarak ekonomide yaşadığımız dalgalanmalara ve negatif jeopolitik gelişmelere, bir de küresel ekonominin geleceğine ilişkin yeniden başlayan karamsar beklentiler eklenmiş durumda. Küresel ekonomide 2008 yılında tetiklenen kriz, 12 trilyon dolarlık mali kurtarma paketlerine rağmen ancak sert bir resesyonla frenlenmiş, yoğun bir işsizliğe ve uzun bir durgunluk dönemine yol açmıştı.Aradan geçen 10 yıla karşın bugün dünya ekonomisinin geleceğine ilişkin tartışmaların yeniden başladığına şahit oluyoruz.

 

“KÜRESEL EKONOMİDE 2019 BÜYÜME TAHMİNLERİNİ İKİNCİ KEZ AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE EDİP YÜZDE 3.3’E ÇEKEN IMF, “DÜNYA EKONOMİSİNDE DURUM” RAPORUNDA, KÜRESEL EKONOMİK BÜYÜMENİN DENGESİNİN ZAYIFLADIĞINI, KİMİ ÜLKELERDE DE GERİLEME NOKTASINDA OLDUĞUNU SÖYLÜYOR.”

 

 Küresel borç yükü, bazı ülkelerde artık yönetilemez hale gelmiş durumda. Bir yandan küresel ticaret yavaşlarken, diğer yandan bazı ülkeler bu yavaşlamayı kalıcı kılacak ticari bariyerler koyma gayretinde. Brexit’in geleceğinden Çin ekonomisindeki yavaşlamaya kadar, menfi sonuçlar doğuracak belirsizlikler de işin çabası. Çağdaş dünyanın önemli bir parçası olarak bu olumsuz gelişmelerin yansımalarını elbette ülkemizde de görüyoruz. Geçtiğimiz yılın Haziran ayından bu yana gerek içsel dinamiklerle gerekse az önce bahsettiğim dışsal gelişmelerin etkileri ile maalesef inişli çıkışlı seyreden bir ekonomik panorama ve bunun üretim ekonomisine yansımaları ile uğraşıyoruz. Bu ekonomik daralma eğiliminin kalıcı hale gelmemesi, dengelenme sürecinin bir an önce yol kat etmesi için hızla tedbirler alınması gerektiğini sıklıkla dile getiriyoruz. Ve ekonomi yönetimi de bu anlayışla seçimlerden sonra gerekli adımların atılacağı konusunda epeydir mesaj veriyor.

 

Kıymetli üyeler,

Ülkemiz ekonomisinin küresel piyasalarla uyumlu, dayanıklı ve çevik bir yapıya kavuşması hepimizin ortak temennisi. Bu nedenle bugün Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından Yeni Ekonomi Programı kapsamında açıklanan reform paketini ve yol haritasını çok önemli buluyorum. Yargı reformu başta olmak üzere sürdürülebilir büyüme ve istihdamı inşa edecek reform iradesinin takvimiyle birlikte açıklanmış olması, gelecek adına umut verici.

Finans sektörünün reel ekonomiye daha fazla destek vermesini sağlayacak bir güçlendirme sürecine sokulması ve tasarrufların teşvik edilmesi gibi Türkiye ekonomisinin kırılganlığını azaltacak adımların hızlıca atılması çok kritik önemde. Sayın Bakanı’nın açıkladığı sanayide yerlileştirme programını, tarımda milli birlik projesini, turizm master planını ve ihracat ve lojistik master planlarını kentimiz için ayrıca önemli buluyorum. Bu süreçleri iyi takip etmek ve Çanakkale için en iyisini talep etmek durumundayız.

 

Değerli Meclis üyelerimiz,

Bir şehrin gerçekten gelişmiş olabilmesi için sadece ekonomisiyle değil, eğitim altyapısından insan kaynağına, kültürden spora kadar her disiplinde belli bir seviyenin üzerini yakalaması ve bunu sürdürülebilir kılması şart. Bu nedenle bu yıl bize Voleybol Sultanlar Ligi’nde güzel duygular yaşatan Çanakkale Belediyespor’un alt lige düşmesini üzüntüyle karşıladık. Buna karşılık Çan’ın kaynaklarıyla parlayarak bir üst lige yenilgisiz çıkan Kale 1957 bayan voleybol takımımızla gururlandık. Bu vesileyle, kentimizde düzenlenen kurumlar arası voleybol turnuvasında namağlup şampiyon olan ÇTSO Karma Voleybol takımımızı da gönülden bir kere daha tebrik ediyorum.

 

İnşallah Çanakkale’miz bir yandan akıllı şehir stratejisiyle büyürken diğer yandan yakın gelecekte tüm önemli spor branşlarında güçlü temsilcilere sahip bir kent haline gelir. Değerli üyeler, Gündeme geçmeden önce bir anma ve bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bundan 66 yıl önce Dumlupınar deniz faciasında hayatını kaybeden 81 şehidimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

Bu denizlerde yeterince acı yaşandı, artık başka dramlara tahammülümüz yok. Bu nedenle havalar ısınırken yeniden yoğunlaşmaya başlayan Yunanistan’a yasa dışı göç konusunda tüm yetkilileri gerekli güvenlik önlemlerini almaya davet ediyorum. Şimdi müsaadenizle gündeme geçiyorum.

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Nisan ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Meclis Başkanım, Değerli Meclis Üyeleri, Formamız ile şampiyonluk kazanıp bizi sevindiren, üyelerimizden oluşan kıymetli voleybolcularımız ve değerli koçları, Kıymetli basın mensupları, Nisan ayı Meclis toplantısına hoş geldiniz diyor, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına sizleri saygı ile selamlıyorum.

 

Demokrasinin temel dinamiklerinden biri olan yerel seçimleri geride bıraktık. Seçim öncesi de vurguladığımız gibi;  daha doğrusu geride bırakmak, artık önümüze bakmak istiyoruz. Hepimiz bir vatandaş olarak sağduyu ile görevimizi yaptık ve sandık başına gittik, Halkın özgür iradesi ile çıkan sonuçlara da saygı göstererek seçim atmosferinden çıkmamız, hızla işimize gücümüze dönmemiz gerekiyor. 31 Mart’ta yapılan seçimler sonucunda tüm seçilenleri kutluyor, siyasi kimliklerini partilerinde bırakıp, gündelik siyasetten uzaklaşarak katılımcılığı esas alan şeffaf ve hesap verebilir bir hizmet anlayışı ile çalışmalarını bekliyoruz. Sadece beklemiyoruz tabi en yakın da takipçileri olacağız.

 

“BİZLERE, YANİ İŞ ALEMİNE GÖRE EN ACİL ÇÖZÜM BEKLEYEN KONU EKONOMİK İSTİKRARDIR ÖNÜMÜZDE SEÇİMSİZ, SİYASETEN BERRAK OLAN BİR 4 YIL VAR. BU 4 YILI ÇOK İYİ KULLANMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM. BİZ ÜRETMEK, SATMAK, İHRACAT YAPMAK İSTİYORUZ, YENİ YATIRIMLAR İÇİN GÜVEN ORTAMI İSTİYORUZ. ÜLKEMİZİN SÜRDÜREBİLİR BÜYÜME YOLCULUĞUNDA ÇANAKKALE’DEN KOŞMAK İSTİYORUZ.”

Bu salonda bunları istemeyen kimse yoktur, biz gerçekten istiyoruz Bundan eminim. Ancak ; kamu da  istiyor mu ? bürokratlarımız istiyor mu? bizleri temsil eden seçilmişlerimiz istiyor mu? ayağımıza pranga gibi dolanan yönetmeliklerimiz kanunlarımız  istiyor mu ? bankalarımız istiyor mu? Ne yazık ki bunlardan şüphemiz var. 

Ülkemizin 2023 hedefleri var. İlk 4  madde şu şekilde:
- Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmek,
-Yıllık Gayri Safi Yurt İçi Hasılayı 2 trilyon dolara çıkarmak,
-Kişi başına düşen milli geliri 20 bin doların üzerine çıkarmak,
-500 milyar dolar ihracat yapmak

Şimdi sizlere soruyorum. Bu büyüme ve kalkınma hedeflerine üretmeden ulaşabilmemiz mümkün mü? Değil. Peki, üretelim dediğimizde önümüz açık mı ? o da değil. Bankalarımız finansmana erişimde nasıl zorluk çıkarırız diye uğraşıyor. Krediler tüketime yönelik. Sanayi elektrik tarifesi adeta “üretmeyin, evinizde televizyon seyredin”  der gibi. Geçmiş dönemdeki en ucuz enerji sanayi tesislerinin enerjisiydi. Bu normal enerjiden %20 civarında daha ucuzdu. Ticari işletmeler %5 ile %10 arasında daha ucuzdu. En pahalı enerji konut enerjisiydi ama şuanda en ucuz enerji konut enerjisi yani en ucuz elektrik gerçekten televizyon seyretmek için kullanılıyor arkadaşlar.

 

Gerçi bugün Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıklamalarını dinledim. İnşallah iş aleminin önünü açacak uygulamalar gelecektir. Bu konuda birçoğu hakkında makro da olsa görüşlerini bildirdi Sayın Bakan. İnşallah uygulamada da bu pratikliği görürsek önümüz daha aydınlık olacaktır.

 

Değerli Meclis Üyeleri,

15 Nisan 2018 yani 1 yıl önce Oda seçimlerimiz vardı. Dolayısıyla seçilmiş olmamızın hemen hemen yıldönümü kutluyoruz. Bir yılda neler yaptık diye düşünüyorum. Ben şahsen Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim olarak her hafta toplanıp elimizden geleni de yaptık. Yönetim Kurulu Başkanı olarak sorumluluklarımın farkındayım. 2017’de Anayasa referandumu, 2018’de Oda seçimleri, genel seçim ve Cumhurbaşkanı seçimi, 2019’da yerel seçim derken inanın Çanakkale gibi bir İlde bu süreci yürütmek , ÇTSO Ailesinin temsilcisi olmak,  iyi bir şeyler de yapmak istiyorsanız hiç kolay değil.  Bu bir yılı başlıklar halinde özetlemek istiyorum, ekrana da yansıtalım lütfen;

 

ÇTSO 15 NİSAN 2018- 10 NİSAN 2019 GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER

 

1.      KURUMLAR TARAFINDAN

ODAMIZDA DÜZENLENEN TOPLANTI      :  6

2.      SOSYAL PROJE   :  3

3.      ÇTSO SÖYLEŞİLERİ                                                 :  2 Bu ÇTSO Söyleşilerine biraz ara vermiştik ramazandan sonra tekrar devam edeceğiz inşallah.

4.      ODAMIZ ORGANİZASYONUNDA

DÜZENLENEN EĞİTİM/
BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI                         : 10

5.      ODAMIZI ZİYARET EDEN KURUM VE

KURULUŞLAR                                                         : 32

6.      ODAMIZDA DÜZENLENEN FUAR                        : 2

7.      ÇTSO KONGRE FUAR MERKEZİ SALON TAHSİSİ   :112 salonlarımız gerçekten Kamu ve üyelerimiz için çok dolu dolu kullanılıyor, bu da bizi mutlu ediyor.

8.      MESLEK GRUBU TOPLANTISI                            :  13

9.      KOMİTE BAŞKANLARI TOPLANTISI                  :  7

10.  ODAMIZCA YAPILAN LOBİCİLİK

ZİYARETLERİ                                                         : 9

11.  YABANCI HEYET ZİYARETLERİ       : 2

12.  MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI       : 9

13.  YURT İÇİ FUAR ZİYARETİ                                   : 2

14.  YURT DIŞI FUAR ZİYARETİ                                : 2

15.  İFTAR YEMEKLERİ geçen ramazanda                 : 5

16.  ODAMIZ TARAFINDAN ZİYARET

EDİLEN KURUM SAYISI                                     : 10

17.  ÜYE ZİYARETLERİ                                              : 18 bunların çok düşük olduğunu farkındayız. Bunlar için önlem alacağız.

18.  KATILIM SAĞLANAN FUAR SAYISI   : 1

19.  YURT DIŞI PAZARLAMA FAALİYETİ : 2

20.  İMZALANAN PROTOKOL                                  : 1 bugün itibari ile sayımız 2 oldu. Bugün de Bahçeşehir Koleji ile protokol imzaladık.

21.  KOSGEB VE İŞKUR TEMSİLCİLİKLERİ          : 1

22.  İSTİHDAM DESTEK MASALARI                       : 1

 

Önümüzdeki süreçte 4 yıl biraz önce ifade ettiğim gibi Odamızda da seçim yok, yerelde de seçim yok, genelde de seçim yok. Yanlış anlaşılacak bir şey olmadığı için seçimler ile ilgili çok dikkatli konuşmamız gerekiyordu. Çünkü hassas bir dönemdi. Biz bir aileyiz rahat rahat konuşmak istiyorum.

 

Geçen hafta bir grup işadamı arkadaşlarımız ve eşlerimiz ile birlikte Antep ve Urfa’ya gittik. 3 gün ve 2 gecelik bir ziyaretti. Antep’te gördüğüm ve gezi boyunca hani hep diyoruz ya işimiz gücümüz Çanakkale, sevdamız Çanakkale sürekli ticaretle, şehirle her şeyi  gittiğim sürece Çanakkale’yi kıyaslamaya çalışıyorum. Antep’te ; irili ufaklı 7 adet OSB, 7 milyar dolar ihracatı var. Şehrin yeşil alanları , parkları olan yaşanılabilir bir şehir. Yani Antep’te yaşasak hiçbirimiz sıkılmayız. Tabi bazı sokakları Suriye’den gelen dıştan gelen şeylerden dolayı biraz daha bozuk ama gerçekten yaşayıp da sıkılamayacağımız bir il. İnanın bana Çanakkale’den daha yeşil ve daha modern bir şehir havasında.

 

Yani Antep bize şunu gösteriyor; sanayi ile şehir aynı anda olabiliyor. Elinde sadece gastronomi var. Yani tarih dediğimiz zaman Çanakkale ile kıyaslanmayacak kadar yok denilebilecek şekilde. Çanakkale’de tarih var diyorsak Antep’te tarih yok.  Çok güzel bir Anadolu şehri. Oradan Urfa’ya geçtik. Urfa tabi o meşhur balıklı göl zaten şehrin merkezinde bir bahar gibi. Müthiş bir milliyetçilik var, müthiş bir ticari milliyetçilik var. Yani garsonundan komisine, rehberinden otobüs şoförüne hepsi milliyetçi, hepsi Urfa diyor başka bir şey demiyor.

 

“GEÇEN YIL 2018 TROYA YILIYDI, BU YIL 2019 GÖBEKLİTEPE YILI. URFA ÖYLE BİR SAHİP ÇIKMIŞ Kİ GÖBEKLİTEPE’YE BEN ORAYA GİDİNCE ANLADIM VE UTANDIM. BİZ 2018 TROYA YILI’NA SAHİP ÇIKIYOR GİBİ YAPMIŞIZ.”

 

Bunu Ticaret ve Sanayi Odası olarak söylemiyorum, il olarak söylüyorum. Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapabilecekleri şeyler belli. Bu tohum bu Odadan atıldı. Bürokratlarımız, seçilmişlerimiz bu Oda’da ikna edildi 2018’in Troya Yılı ilan edilmesi konusunda. En büyük emek üç tane Meclis üyemiz burada Turgay Bey, Armağan Bey ve Ahmet Bey onların fikirleriydi. Burada ikna ettik siyasilerimiz sağ olsunlar Bülent Turan Bey Başbakanın konuşma metnine soktu ondan sonra yürümeye başladık. Ama şehrimiz buna sahip çıkmadı. Urfa gibi sahip çıkmadı. Şimdi 2018’de her yer yerinden oynadı, Troya Yılı diye 2019 Nisan ayındayız bunu sürdürmeliyiz arkadaşlar. İnanın bana Göbeklitepe’yi gezdim medeniyet olarak çok daha eski olabilir ama yer olarak bizim Truvamızın yirmide biri ya da otuzda biri kadardır. Bizde ne yok diye düşündüm.

 

“BİZDE HER ŞEY VAR AMA BİZDE ŞEVK YOK, BİZDE BİRLİK YOK, TİCARİ MİLLİYETÇİLİK YOK. MİLLİYETÇİLİK YANLIŞ ANLAŞILMASIN DİYE TİCARİ MİLLİYETÇİLİK DİYORUM.”

 

Biraz önce Komite Başkanlarımız ile toplantıdan çıktım.  Yine turizmci bir arkadaşımız neden otellerimizde biz yerel zeytinyağını, yerel Türkiye’ye mal olmuş, markalaşmış Ezine peynirimizi, yerel ürünlerimizi, malımızı kullanmıyoruz? Neden birbirimize ticari anlamda destek olmuyoruz? Bu sadece alışveriş yapıp birbirimize fatura kesmek manasında değil, bu aynı zamanda gelen misafirimize evet bu bizim peynirimiz Türkiye’ye mal olacak. Bu bizim zeytinyağımız. Urfa’dan utanmasalar zeytinyağı satacaklardı bize. Zeytin bahçelerini öyle bir anlatıyorlar ki, yani bizim buraya gelseler herhalde şaşırırlar o kadar zeytin olur mu diye. Yani bu konularda daha başka neleri var diye düşündüm, Suriye sınırına yakınlar, sınıra yakınlıklarından dolayı ihracat imkanları var. 

 

İhracatta en önemli unsur maliyettir. Bu maliyetin en önemlisi de nakliyedir. Ama Antep ile Urfa’nın denizi yok. Nekliyenin en fizibıl olanı da deniz yoluyla olandır. Onlar sınıra yakınsa bizim de limanımız var. Ancak biz limanımızı ne kadar kullanıyoruz ?

 

“ÇANAKKALE LİMANI MAALESEF SADECE YAKIT İKMALİ YAPILAN BİR LİMAN HALİNE GELİYOR.”

 

Bu konuda üyelerimizden gerçekten ciddi şikayetler var. Bu konuyu takip edeceğiz. Bu söylediğim konularda tabi biraz önce de söyledim. Önümüzdeki 4 yıl daha seçim yok. Kesinlikle kimseyle sürtüşme, kimseyle tartışma, çekişme peşinde olmamalıyız, olmayacağız da. Ama yanlış gördüğümüzü de, bize göre yanlış olanı da bu kürsüden yüksek sesle ifade edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Özellikle basın mensubu arkadaşlarımdan şunu rica ediyorum; lütfen birbirinizden kopyala yapıştır ile kaynak almayın. Arzu ederseniz biz size kaynağımızı veririz, burada konuşulanları veririz. Burada ağzımızdan çıkan şeyleri Çanakkale’miz için önemli olduğunu biliyoruz. Bunun için konuşmalarımızı çok özenle yapmaya çalışıyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz, hepimiz Çanakkale’deyiz. Burada yapılan eleştirileri biz kimseyi övmek yermek için değil, gerçekten Çanakkale’nin bir yerlere gelmesi için yapıyoruz.

 

Büyüklerimiz  baş tacımız onların yeri ayrı…Büyüklerimiz dediğim; büyük şirketlerimiz Kale Gurubumuz, İÇDAŞımız, Akçansamız, Dardanelimiz, Doğtaşımız. Ancak; küçük ile büyüğün sorunu aynı değil arkadaşlar. Çünkü büyükler kendilerini bir şekilde farklı ortamlarda, platformlarda ifade edebiliyorlar. Bizim esnaf arkadaşlarımız KOBİ diye nitelendirdiğimiz arkadaşlarımızın bunları ifade edecekleri yer biziz. Bizde bunların temsilcileri olarak Ankara’da veya gerekli yerlerde bunları temsil etmek istiyoruz.

 

“ŞUNU BİLMEMİZ GEREKİR Kİ EMEKLEMEDEN YÜRÜNMEZ, YÜRÜNMEDEN DE KOŞULMAZ. FİDAN DA TOHUM HALİNDE EKİLİYOR, ÖNCE FİDAN OLUYOR SONRA AĞAÇ OLUYOR. HEPİMİZ BÜYÜMENİN PEŞİNDE OLMALIYIZ, HEPİMİZ BİR KALE GURUBU OLMANIN PEŞİNDEYİZ, HEPİMİZ BİR İÇDAŞ OLMANIN PEŞİNDE OLMALIYIZ.”

 

 Allah nasip ederse biz isteyelim de olduğu kadar. Büyümenin önünde en büyük engel yine geliyor yine geliyor bütün üyelerimizle toplantı yapıyorum, turizmcinin önündeki engel bürokrasi, marketçinin önündeki, müteahhitin önündeki engeller hep bürokrasi. Şimdi bir soru soracağım arkadaşlar haddimi aşmak da istemiyorum ama devlet mi vatandaş için var vatandaş mı devlet için var? İş adamı attığı her imzadan sorumlu arkadaşlar. Çek yazarsın imzalarsın, senet imzalarsın, maaş bordrosu imzalarsın, taahhütname imzalarsın, sözleşme imzalarsın kesinlikle bunlardan sorumlusun. Bürokratımız neden sorumlu? Hiçbir şeyden. Başvuralım makinelerimizi sipariş edelim sizin için başvuralım. Bir görüş sorayım ben; nereye Ankara’ya. Sordu üç ay bitti, görüş geldi bir daha sorayım. Taksitim mi geldi, maaş mı ödüyorsun? Biraz vicdan yani bu benim başıma gelen değil, bunlar gelen şikayetler. Biraz vicdan insanlar bunları hemen gelip anlatmıyorlar. Oturuyorsun bir saat, iki saat sonra diyorlar ki ya Başkanım böyle sorunumuz var. Allah aşkınıza hepimiz aynı Ülkede yaşıyoruz, aynı gemideyiz Sayın Cumhurbaşkanımızın 11 Ekim 2018 tarihli Genelgesini hatırlatmak istiyorum bu vesileyle.

 

Şimdi ilgi çekici yönü şu bu genelgenin; “Tüm başvurularda, talebin sonuçlandırılması başka bir idari makamın görev alanında kalsa dahi, başvurular anında incelenerek takip edilecek, talebin ilk başvuru yerinde neticelendirilmesine özen gösterilecek, başvuru sahibine yapılan işlemler hakkında gecikmeksizin nihai ve kesin bilgi verilecek, başvuruların süratli ve doğru sonuçlandırılması amacıyla gerekli tüm tedbirler alınacaktır.”

 

 

Çanakkale’deki tüm bürokratlarımızın Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve İlimizdeki temsilcisi Sayın Valimiz Orhan Tavlı’nın hızına ve performasına ulaşmalarını arzu ediyorum. Gerçekten Sayın Valim ile haftada iki, üç defa bir araya geliyoruz  sonuç odaklı ama Sayın Valimizden bir tane var Çanakkale’de ona ulaşmadan bitebilecek birçok şey tıkanıyor şuanda. Her şeye mikrodan tekrar başlamanın gerektiğine inanıyorum. Ne rakamlar ne de raporların gerçeği yansıttığına inanmıyorum. Onun için hepimizin silkelenmesi gerekiyor arkadaşlar. Mart Meclisimizden bu yana faaliyetlerimiz ile ilgili de kısaca bilgi vermek istiyorum.

 

“GMKA 46 PERSONELİN 6’SI ÇANAKKALE’DE!”

 

GMKA Yönetim Kurulu toplantısına katıldım ve toplantıda şöyle bir karar aldık; GMKA’da 46 personel istihdam ediyor. Merkez Balıkesir’de, 46 personelin 6 tanesi Çanakkale’de çalışıyor. Onun için bunun bir adaletsizlik olduğunu ve Çanakkale’nin GMKA’dan daha fazla faydalanması gerektiğine inandığımı ifade ettim. Neticede ben GMKA’ya bu Meclisin Yönetim Kurulunun adına oradayım. Her hafta GMKA Genel Sekreteri Abdullah Bey ve Çanakkale Yatırım Destek Ofisi Temsilcisi Recai Bey ile toplanıyoruz, Yönetim Kurulundan da birkaç arkadaşımız katılıyor. Bu toplantılarla GMKA’nın Kamuya değil de biraz daha üretime, ihracata destek vermesini veya kapasiteyi arttırmaya destek vermesinin amaçlanması gerektiğini düşündük. Yine Sayın Valimizin de katıldığı GMKA Yönetim Kurulu toplantısında o fikri de şuradan aldık; Balıkesir’in Bigadiç veya Sındırgı ilçesinde Küçükbaş Hayvan İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulma girişimi varmış biz de Ezine peynirinin geleceği açısından bunu Ayvacık, Bayramiç, Çan ve Yenice’de çünkü teşviklerde burada neredeyse %100 öyle bir girişimde bulunma kararı aldık Sayın Valimizin fikri ve desteğiyle. Onu da önümüzdeki günlerde GMKA kanalıyla, desteğiyle hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu Ezine Gıda İhtisas OSB ile birlikte birbirini destekleyen iki proje olacak.

 

14-15-16 Mart tarihlerinde Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Sınavlarını gerçekleştirdik.  18 Mart Törenlerine katılım sağladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla 2018 Troya Yılı olması vesilesiyle biten Troya Müzemiz de açıldı. Ziyaretçi sayımız şimdiden ikiye, üçe katladı. E Tipi Kapalı Cezaevi Müdürümüz, Bahçeşehir Koleji yetkilileri Odamızı ziyaret ettiler. Bahçeşehir Koleji ile bugün üyelerimiz ve çalışanlarımızın çocuklarına yönelik indirim protokolü imzaladık. 

 

OSB Yönetim Kurulunu yeni ofislerinde ziyaret ettik. İstihdam Seferberliği 2019 programı kapsamında; gerçek Ezine peyniri üreten mandıracılarımız Sayın Vali Bey ile ziyaret ettik. Orada şöyle bir örneğim var, Ercan Bey de Meclis üyemiz. Sayın Valimiz ile Bayramiç’te Ercan Bey’in mandırasına gittik. Tabi Vali Bey’in programı da biraz sıkışık, Vali Bey birer çay içelim kalkalım dedi. Ercan Bey “Sayın Valim ben 35 yıllık mandıracıyım, ilk defa mandırama Vali geliyor. Tesisimi gezdirmeden salmam” dedi ve o baskıyla tesisi de gezdik. Çok da iyi oldu.

 

21 Mart’ta Odamızda İstihdam Seferberliği konusunda geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı düzenledik. Sayın Valimiz bu toplantımızda da bitene kadar kaldı ve bu vesile ile kendisine çok teşekkür ediyorum. Kadın Girişimciler Kurulumuz da ayrıca bir toplantı daha düzenlediler.  Dün de Bozcaada’da aynı konuda düzenlendi.

 

Yönetiminde bulunduğumuz Ezine Gıda İhtisas OSB’nin  Alt yapı Yapım İşi İhalesi 26 Mart 2019 tarihinde yapıldı. 38 milyona yakın bir bedel ile ihaleye çıkılmış olup % 52,5 kırım ile ihale gerçekleştirilmiştir. İhalenin onaylanmasını müteakip parsel satışına geçilecektir.

 

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ile Garanti Bankası işbirliğinde 26 Nisan da  Kadın Girişimci Yönetici Okulu eğitim programımız başlıyor. Kurumlararası Karma Voleybol Turnuvasında namağlup olarak şampiyon olduk. Oyuncularımız da bugün aramızdalar. Kendilerini huzurunuzda tekrar kutluyorum.

 

“EVET İHRACATI ARTTIRACAĞIZ, PEKİ YURTDIŞINA NASIL GİDECEĞİZ? BU DA BİR SORUN. VİZE İŞLEMLERİNDE GERÇEKTEN ARTIK AVRUPA ÜLKELERİ VİZEYİ BİR GELİR KAYNAĞI OLARAK GÖRMEYE BAŞLADILAR. VİZEYİ ALIP TEK GİRİŞLİ VEYA ÇOK KISA SÜRELİ VİZE VERMEYE BAŞLADILAR. BU SORUN İÇİN ODAMIZDA BİR VİZE BİRİMİ OLUŞTURMAYA KARAR VERDİK YÖNETİM KURULU OLARAK.”

 

Yönetim Kurulu toplantımızı geçen hafta Bozcaada’da gerçekleştirdik ve üyelerimiz ile biraraya geldik. Sezonun tam başlamamış olmasına rağmen iyi bir katılım oldu. Tekrar seçilen Belediye Başkanı’nı tekrar tebrik ettik. Kaymakamımızı ziyaret ettik. Üye ziyaretlerimizi inşallah Ramazan’dan önce Gökçeada’yı da ziyaret ederek sürdüreceğiz. Gökçeada her zaman bizim yanımızda ama biz biraz mahcubuz Gökçeada’ya 02-06 Mayıs tarihleri arasında bir gün belirleyerek mümkünse Meclis üyelerimizin de katılımıyla eşli yani gidince Gökçeada’ya bir gece kalmak gerekiyor. Gitmişken hem kaynaşırız hem daha fazla sohbet istişare etme fırsatı buluruz. O tarihi netleştirip sekretaryamız size dönecektir. Ramazandan önce Gökçeada ziyaretimizi üyelerimizle buluşmak için gerçekleştireceğiz.

 

17 Nisan’da GMKA İşbirliği ile ihracatçı üyelerimiz için Dış Ticaret İstihbarat Eğitimi düzenleyeceğiz. Orman ürünleri sektörüne yönelik UR-GE Projemiz kabul edildi ve Bakanlığa davet edildik. Önümüzdeki hafta inşallah Ankara’ya giderek protokolü imzalayacağız. 02-05 Mayıs 2019 tarihlerinde Odamızın bünyesinde Çanakkale Tarım Fuarı burada yapılacak.

 

Sayın Meclis Üyelerimiz, özellikle gıda ve turizm sektöründeki komitelerimizden gelen ve bizim de sıklıkla ilettiğimiz bir konu olan kamunun özel sektörle rekabet içinde ticaret yapması konusunda TOBB Başkanımızın girişimi oldu. Adil rekabet ortamını bozan kamu kurumlarının da Rekabet Kurumu gündemine alınmasını ve incelenmesini istedi. Bugün de yine Komite Başkanlarımız ile yaptığımız toplantıda bu tür birkaç tane şikayet var. Yani Yarı Açık Cezaevi oto yıkama işine başlamış. Kira yok, sigorta yok, işçilik yok, su parası yok maliyeti siz takdir edin. Benim üyem olsun olmasın bu haksız rekabettir. Evet Rifat Başkana da teşekkür ediyoruz. Gerçekten bu bir sorun aynı şekilde bu sorun gıdada da var, turizmde de var yani Üniversitenin yoğurt üretmesi de bunun bir örneğidir.  Hiçbir gider maliyeti yok herhangi birimizin işine böyle bir şey yapılsa bir empati yapmamız gerekiyor. Bu konu hakkında da gerçekten duruşumuzu sergilemeyiz. 

Sözlerime son vermeden önce, Yeni Zelanda’da ibadetini yapan masum insanlara düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlere, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor içinde bulunduğumuz mübarek ayların tüm insanlığa huzur ve kardeşlik içinde bir yaşam getirmesini, terörün son bulmasını temenni ediyorum. Saygılarımla, teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yönetim Kurulu adına yapılan konuşmanın ardından, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2019 Şubat ayı mizanı ile ilgili raporunun okundu ve onayın ardından, azami fiyat tarife talepleri görüşüldü. Çanakkale Kurumlararası Karma Voleybol Turnuvasında Odamız adına mücadele eden sporculara plaket verilmesiyle  Meclis oturumu tamamlandı. 

Okunma Sayısı: 207
resim